Katër gjëra në banjë që kanë më shumë baktere

Duke qenë se banjat janë të ngrohta dhe të lagështa, ato janë shpesh pika të nxehta për mikrobet e padëshiruara.

Ekspertët e pastrimit zbulojnë se cilat gjërat në banjë mund të jenë të mbushura me baktere dhe këshilloi se sa shpesh duhen pastruar.

Tapeti i banjës

Eksperti shpjegoi se tapetet e banjës janë bërë për të thithur shumë ujë, por është e rëndësishme që ato të pastrohen rregullisht për të ruajtur higjienën. Në mënyrë ideale, qilimat duhet të lahen një herë në javë dhe shumica e tyre mund të lahen në lavatriçe.

Nëse keni qilima banjosh me bazë gome, mos i vendosni në lavatriçe, por spërkatni me uthull alkooli një herë në javë dhe lajini në ujë të ftohtë çdo tre deri në katër javë. Eksperti rekomandoi gjithashtu ndërrimin e dyshekëve të banjës çdo dy vjet.

Perde dushi

Perdet e dushit mund të mbajnë shumë lagështi që mund të shndërrohet në myk nëse nuk jeni të kujdesshëm. Për të shmangur këtë duhet ta lini perden e dushit të hapur pas dushit për të zvogëluar rritjen e mykut dhe mykut.

Perdja duhet pastruar çdo muaj dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është ta vendosni në lavatriçe për larje delikate. Gjithashtu rekomandohet të shtoni një peshqir banje në larje me perde pasi do të ndihmojë në pastrimin e sipërfaqes.

Nëse perdja nuk lahet në makinë, shtoni disa pika zbardhues në një leckë ose sfungjer të lagur dhe fshijeni përpara se ta shpëlani tërësisht.

Sfungjerë dhe peshqirë banje

Sfungjerët sintetikë mund të pastrohen duke i zhytur në zbardhues dhe ujë për pesë deri në dhjetë minuta. Sfungjerët e bërë nga fibra natyrale mund të zhyten në një tretësirë me katër lugë sodë buke për çdo litër ujë.

Peshqirët gjithashtu duhet të lahen pas çdo dush për të shmangur përhapjen e baktereve dhe qelizave të lëkurës që mund të irritojnë lëkurën. Ato mund të vendosen në larje me sende të tjera me ngjyrë të ngjashme.

Furça tualeti

Furçat e tualetit shpesh mund të jenë një nga zonat më të pista në shtëpi dhe shpesh harrohen kur bëhet fjalë për pastrimin. Mbushni një tas me një furçë tualeti me ujë të nxehtë dhe sapun dhe shtoni disa pika zbardhues.

Rrotulloni furçën në tretësirë dhe lëreni të zhytet për rreth 10 minuta, më pas hidheni tretësirën në tasin e tualetit. Pas kësaj, shpëlajeni me ujë të pastër dhe spërkatni mbajtësin dhe furçën me një sprej dezinfektues.

Nëse keni kohë, lëreni furçën të thahet në ajër përpara se ta ktheni në enë duke e vendosur mbi tasin e tualetit dhe duke e lënë të pikojë në të për dhjetë minuta. Nëse qimet e furçës humbasin ngjyrën ose përkulen, është koha për të blerë një të re.