Jepet drita jeshile për largimin e Bellingham nga Dortmundi, Real Madridi fërkon duart

Jude Bellinghamit duket se i është dhënë drita jeshile për t’u larguar nga Borussia Dortmund këtë verë me Real Madridin që kryeson garën për nënshkrimin e mesfushorit anglez.

Me kërkesën e tij, Bellingham u la jashtë ndeshjes vendimtare të xhiros së fundit të skuadrës gjermane dhe që atëherë ka zhvilluar bisedime të vështira me figura të mëdha në klub, gjë që sugjeron se një ndarje e rrugëve është në horizont.

Dortmundit i duhej një fitore në ditën e fundit të sezonit për të fituar titullin e Bundesligës, por në vend të kësaj barazoi 2-2 me Mainzin. Bellingham, duke luftuar me një dëmtim në gju, humbi dy ndeshjet e fundit të sezonit, por u emërua ‘lojtari i sezonit’ në ligë.

Pas atij fundi të dhimbshëm të sezonit, kur Dortmundi u afrua aq afër përfundimit të dominimit dhjetëvjeçar të Bayernit në Bundesligë, Bellingham po lëndohej po aq sa çdokush në Signal Iduna.

Në fakt ai dhe familja e tij ishin të fundit që u larguan nga stadiumi të shtunën.

Bellingham në bisedimet e Dortmundit

Më pas, të hënën, pas një periudhe zie prej 24 orësh, Bellingham ishte lojtari i parë që u pa në qendrën stërvitore të Dortmundit.

Atje, ai zhvilloi bisedime me Hans-Joachim Watzke, drejtor i Dortmundit, së bashku me drejtorin sportiv Sebastian Kehl dhe trajnerin Edin Terzic.

Një takim i kësaj natyre mund të ketë të bëjë vetëm me të ardhmen e lojtarit, por mendja e 19-vjeçarit është ndarë tash e një kohë: ai dëshiron sfida të reja.

Dortmundi do të pendohet për faktin se nuk mundi t’i ndihmonte ata për të fituar titullin para largimit, por Real Madridi mund t’i ofrojë atij mundësinë për të konkurruar për Ligën e Kampionëve.

Struktura e marrëveshjes

Real Madrid dhe Dortmund kanë mbajtur tashmë disa video-takime për të diskutuar pagesën e nevojshme për të lejuar Bellingham të transferohet në Spanjë.

Tarifa besohet të jetë rreth 100 milionë euro dhe do të ketë edhe bonuse.

Megjithatë, pika kryesore në diskutime ka qenë plani i pagesës, me Los Blancos të prirur për të amortizuar marrëveshjen gjatë disa viteve në tre ose katër këste.

Ata janë të vetëdijshëm se kjo do të thotë të paguajnë më shumë në planin afatgjatë për të bindur Dortmundin të bëjë kompromis në planin e financimit, por ata janë të përgatitur ta bëjnë këtë pasi Bellingham shihet si një pjesë kyçe e të ardhmes së tyre.

Shpresa në Madrid është se marrëveshja do të përfundojë relativisht shpejt pasi sezoni të ketë përfunduar zyrtarisht.

Bellingham do të nënshkruajë një marrëveshje gjashtëvjeçare për t’u bërë pjesë e mesfushës së re dhe të modernizuar të Madridit.