Janë dëgjuar dëshmitarë në rastin kundër Alvesh

Gjyqtari që mbikëqyr hetimin kundër futbollistit brazilian Dani Alvesh ka dëgjuar sot tetë dëshmitarë në seancën e mbyllur në Barcelonë.

Alvesh akuzohet për sulm seksual ndaj një gruaje të re në një klub nate të Barcelonës më 30 dhjetor të vitit të kaluar dhe tashmë 2 javë është në paraburgim në afërsi të Barcelonës, pasi iu refuzua kaucioni për mbrojtje nga liria.

Hetimi tashmë është në dorën e gjyqtarëve të cilët do të vendosin nëse do të ketë një zgjidhje gjyqësore.

Hetimi mund të zgjasë me javë të tëra.

Paditësi përfaqësohet nga Ester Garsia, një specialiste për krimet seksuale, ndërsa Alvesh si avokat mbrojtës ka angazhuar Kristoval Martel, i cili është ekspert në çështjet financiare dhe ka përfaqësuar Lionel Mesin në çështjen e tij të evazionit fiskal, ndërsa argjentinasi luante për Barcelonën.

Asnjë nga avokatët nuk foli sot me gazetarët, pasi gjyqtari mori në pyetje dëshmitarët për më shumë se dy orë.

Alvesh i hodhi poshtë të gjitha akuzat.

Përfaqësuesi brazilian fillimisht pretendoi se nuk e njihte gruan e akuzuar dhe më pas pranoi, siç tha ai, se kishte kryer marrëdhënie seksuale për të cilën vajza kishte pranuar.

Alvesh, i cili deri në muajin e kaluar luajti për skuadrën e ligës së parë meksikane UNAM Pumas, fitoi 42 trofe në karrierën e tij, duke përfshirë tre trofe të Ligës së Kampionëve me Barcelonën dhe dy Kopa Amerika me Brazilin. Së fundmi ai bëri paraqitjen e tij të tretë në Kampionatin Botëror në Katar.