Izraeli zbulon se doza e tretë e vaksinës kundër COVID-19 ul ndjeshëm rrezikun e infeksionit

Një dozë e tretë e vaksinës kundër COVID-19 të Pfizer ka përmirësuar ndjeshëm mbrojtjen nga infeksioni dhe sëmundjet serioze te njerëzit e moshës 60 vjeç e lart në Izrael në krahasim me ata që morën dy doza të vaksinave, treguan gjetjet e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë të dielën.

Të dhënat u paraqitën në një takim të një paneli ministrie të ekspertëve të vaksinimit dhe u ngarkuan në faqen e internetit të dielën, megjithëse detajet e plota të studimit nuk u publikuan.

Gjetjet ishin të barabarta me statistikat e veçanta të raportuara javën e kaluar nga ofruesi i kujdesit shëndetësor izraelit Maccabi, një nga disa organizata që administrojnë të shtëna përforcuese në përpjekje për të frenuar variantin e koronavirusit Delta.

Duke i shikuar statistikat nga Instituti Gertner i Izraelit dhe Instituti KI, zyrtarët e ministrisë thanë se midis njerëzve të moshës 60 vjeç e lart, mbrojtja kundër infeksionit e siguruar nga 10 ditë pas një doze të tretë ishte katër herë më e lartë se pas dy dozave, përcjell Klankosova.tv.

Izraeli filloi të administrojë dozën e tretë të personat të cilët janë 60 vjeçar e sipër  më 30 korrik. Të enjten ai e uli moshën e përshtatshmërisë për një dozë përforcues në 40 vjeç dhe përfshiu gratë shtatzëna, mësuesit dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor nën atë moshë. Dozat e treta u jepen vetëm atyre që kanë marrë dozën e dytë të paktën pesë muaj më parë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar planet për të ofruar doza përforcuese për të gjithë amerikanët, duke cituar të dhëna që tregojnë mbrojtje të zvogëluar. Kanadaja, Franca dhe Gjermania kanë shpallur fushata për dozën e tretë përforcuese.

Duke luftuar një shpërthim të variantit Delta që nga qershori, Izraeli aktualisht ka një nga nivelet më të larta të infeksionit në botë për person. Afro 1.5 milionë njerëz nga 9.3 milionë e popullsisë së vendit kanë marrë dozën e tretë.