Ish-Miss Ukraina, Veronika Didusenko flet për arratisjen nga vendi mes pushtimit rus: Isha shumë e tronditur

Në orën 5 të mëngjesit të 24 shkurtit Veronika Didusenko ishte zgjuar nga disa zhurma që nuk i kishte dëgjuar më herët.

Kyiv, kryeqyteti i Ukrainës, po bombardohej nga forcat ruse teksa pushtuan atdheun e saj.

“Kam ndezur lajmet dhe shkova në burimin tim në Facebook për të gjetur se çfarë po ndodhte”, kujton 26-vjeçarja për Fox News Digital. “Pashë miqtë e mi që postonin gjëra të tilla si “Lufta ka filluar. Rusët kanë pushtuar Ukrainën dhe ata po bombardojnë Kievin”. Isha shumë e tronditur. Sapo mora të gjitha rrobat e mia – tashmë i kisha gati bagazhet. Zgjova djalin tim [Alexin] dhe e çova në makinën time. Sapo fillova të ngasja në perëndim të Ukrainës. Më duhej të dilja që andej”.

Veronika Didusenko (Foto: Getty Images)

Mbretëresha e bukurisë, e cila fitoi titullin “Miss Ukraina 2018”, e kuptoi fillimisht se diçka nuk ishte në rregull disa ditë më parë – më 18 shkurt.

Në atë kohë, presidenti amerikan Biden tha se ishte i bindur se presidenti rus Vladimir Putin kishte vendosur të pushtonte Ukrainën dhe se ai besonte se forcat ruse do të synonin Kievin “në javën e ardhshme” ose më shpejt.

“Më kujtohet se ai foli se si ata vunë re shumë ushtarë në kufirin e Ukrainës dhe se ata do të pushtonin”, shpjegoi Didusenko. “Putini e kishte caktuar pothuajse datën. Pasi dëgjova atë fjalim, me të vërtetë fillova të shqetësohesha për sigurinë e vendit tonë, të familjes sime dhe të gjithë atyre në Ukrainë”.

“Unë fola me shumë nga miqtë e mi dhe disa thanë: “Ne do të qëndrojmë, ne nuk besojmë se Putini do të çmendet, kaq i dhunshëm dhe do të fillojë një luftë”, vazhdoi ajo.

https://www.instagram.com/p/CbC12kYKzEl/

“Por unë isha shumë e frikësuar. Edhe pas fjalimit të Biden, mbaj mend që shkova në një kafene në Kiev, dhe kishte kaq shumë të huaj. Unë isha ulur atje, duke menduar, “Çfarë po bëjnë ata këtu? Pse janë akoma në Ukrainë pas të gjitha këtyre njoftimeve dhe paralajmërimeve? Pasi administrata Biden tha se amerikanët duhet të largohen nga Ukraina sa më shpejt të jetë e mundur?’ Por njerëzit ishin ulur atje duke drekuar. Gjithçka ishte e qetë. Nuk kishte asnjë shenjë të një pushtimi rus që do të vinte”.

Që kur ndodhi pushtimi, janë raportuar qindra të vdekur ose të plagosur, përfshirë edhe fëmijë.

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se një milion ukrainas kanë ikur gjithashtu në vende më të sigurta.

Për Didusenkon, ajo ishte e vendosur të gjente siguri për veten dhe shtatë vjeçarin e saj. Ajo së bashku me mijëra familje të tjera u larguan nga qyteti.

https://www.instagram.com/p/CbCxIL9K0ir/