Interi siguron pjesmarrjen në Champions për sezonin e ardhshëm

Një fitore përballë Atalantas e ka bërë që Interi të siguroj pjesëmarrjen në Champions League për sezonin e ardhshëm.

Dy gola në tre minutat e parë ia mundësuan Interit të fitojë 3:2.

Pas mbajtjes së Kupës së Italisë dhe me finalen e Ligës së Kampionëve përpara tyre, Interi duket i gatshëm për çdo sfidë që i hidhet.

Të rinjtë e Simone Inzaghit e çuan menjëherë ndeshjen në Atalanta me topin në rrjetë pas 40 sekondash, ndërsa Romelu Lukaku rrumbullakosi Marco Sportiello.

Më pas, mysafirët nuk patën një shans për të marrë frymë pasi Nicolo Barella goditi në shtëpi dy minuta më vonë për të dyfishuar rezultatin.

Ishte hera e parë që Interi mbante një epërsi 2-0 pas tre minutash lojë që nga viti 1941.

Por shkëlqimi i tyre u zbeh me kalimin e kohës dhe i lejoi vizitorët të riktheheshin në lojë.

Atalanta më pas tërhoqi një të tillë përmes Mario Pasalic, i cili goditi me thikë në shtëpi një top të lirë.

Megjithatë, pas pushimit, mysafirët nuk mundën të bënin atë që u bënë vendësit në pjesën e parë dhe nuk shfrytëzuan asnjë mundësi për të shënuar golin e barazimit.

Lojtari në formë i Interit, Lautaro Martinez, më pas largoi dy nga gara për golashënuesin më të mirë të Serisë A duke i kthyer gjërat 3-0.

Victor Osimhen i Napolit ende kryeson me 22 gola.

Në momentet e vdekjes, Luis Muriel u sigurua që gjërat të përfundonin me një dramë, pasi përpjekja e tij në distancë e largoi André Onanën, por në fund ishte tepër vonë.

Rezultati do të thotë se Nerazzurët ulen të dytat në tabelë duke shkuar në ditën e fundit dhe u kualifikuan për në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.