Iluzioni optik e bën të duket sikur ishulli në Alaska po “fluturon” mbi ujë

Një video që po qarkullon në internet, shfaq momentin kur duket sikur një ishull i vogël lëviz mbi ujë në gjirin e Alaskës.

Por në fakt ai nuk lëvizë fare, por reflektimi i rrezeve të diellit në ujë – e bëjnë të duket që ajo vazhdimisht lëkundet, transmeton Telegrafi.

Videoja është filmuar nga një varkë në gjirin Glacier, dhe u postua në Facebook nga zyrtarë të parkut kombëtar të Glacierit.

E aty menjëherë filluan të qarkullojnë teori të ndryshme, nga ato se mund të jetë UFO e deri të fluturimi i ishullit.

Por, në fakt është thjesht një iluzion optik që në shikim të parë duket sikur ishulli i vogël po lëviz mbi sipërfaqen e ujit. /Telegrafi/

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2482269.html