Gjermani/ Tre të vdekur e 16 të plagosur rëndë pasi treni del nga shinat

Tre persona humbën jetën dhe shumë të tjerë u plagosën pasi treni doli nga shinat pranë resortit gjerman të skive

Të paktën tre persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar pasi një tren në Gjermani doli nga shinat pranë një vendpushimi alpin në jug të shteti.

Në këtë tragjedi, sipas policisë gjermanë, të vdekurit janë nga të gjitha moshat, ku 16 nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë , shkruan Dailymail, transmeton Klankosova.tv.

Gjashtë helikopterë të shpëtimit janë parë në vendngjarje, dhjetëra ambulanca, zjarrfikës e vinça për shpëtim.

Treni që doli nga shinat po shkonte në veri nga Alpet Gjermani për në Mynih, pranë qytetit turistik të Gramisch-Partenkirchen.

Linja midis Garmisch-Partenkirchen dhe Oberau, në veri të vendit të aksidentit, është mbyllur ndërkohë të lindurave po u jepet ndihma.