Gabriel Jesus mbetet i etur për t’u transferuar te Arsenali

Sulmuesi i Manchester Cityt, Gabriel Jesus mbetet i etur për një lëvizje te Arsenali, pavarësisht perspektivës për të mbetur pa futbollin e Ligës së Kampionëve.

Sulmuesi brazilian dëshiron të qëndrojë në Angli – me përfaqësuesit e tij që përpiqen ta largojnë nga Manchester City këtë verë.

Arsenali shihej si favorit për të blerë 25-vjeçarin, i cili ka vetëm një vit të mbetur në marrëveshjen e tij aktuale – pasi kishte nisur tashmë bisedimet pozitive për një lëvizje prej 40-50 milionë funtesh.

Por, agjentët e tij nuk do të nxitojnë për një vendim dhe janë të prirur që lojtari i tyre të përfundojë në një nivel të lartë me Cityn përpara se të vendosë për lëvizjen e tij të ardhshme.

Agjentët e Gabriel Jesus kanë pranuar tashmë se janë tifozë të projektit që ka ndërtuar trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta, si dhe kanë sugjeruar se Liga Premier është “NBA e futbollit”.

Liga e Kampionëve është gjithashtu një short i madh, të cilin klubi londinez tani ka pak gjasa ta ketë sezonin e ardhshëm pasi ia dha vendin e katërt rivalëve të Tottenham Hotspur, kur ka mbetur vetëm një ndeshje për t’u luajtur.

Një humbje 3-0 në udhëtim te Spurs të enjten përpara një humbje katastrofike 2-0 në Neëcastle e sheh Arsenalin që ka nevojë për një mrekulli për të mos luajtur futboll në Ligën e Evropës.

Por, sipas The Sun, megjithëse Liga e Kampionëve është një atraksion i madh, përfaqësuesit e Jesusit nuk e kanë përjashtuar plotësisht një lëvizje në Emirates.https://d0bb752641e98b44cc1ce6f9211b2db7.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Dhe Arsenali shpreson se marrëdhënia e ish-asistentit të Cityt, Arteta, me Jesus mund të jetë kyçe.