Fundi i karrierës së një legjende, pensionohet Tony Bennett

Këngëtari amerikan, Tony Bennett, është pensionuar në moshën 95 vjeçare dhe nuk do të performojë më. Lajmin e ka bërë të ditur djali dhe menaxheri i tij.

Danny (djali i legjendës) ka thënë se vendimi për të anuluar pjesën tjetër të turneut për vitin 2021 ishte i vështirë, por se vendimi u mor “me urdhër të një mjeku”. Vendimi i mjekut, djalit të tij dhe vet këngëtarit, u mbështet nga gruaja e Susan Crow.

Ai më tej deklaroi se Bennett do të bëjë disa gjëra të tjera, sepse problemi i tij nuk është të kënduarit, por udhëtimi që e lodh dhe gjendja e tij fizike nuk mund të përballojë aq shumë përpjekje.

Albumi i tij i fundit “Love For Sale” në bashkëpunim me Lady Gaga, do të dalë në shitje në tetor të këtij viti.

(Foto: Instagram/itstonybennett)

Sukseset e muzikantit të madh nuk pasqyrohen vetëm në bashkëpunimin e tij me Gaga, natyrisht, por edhe në veprat e tij solo.

Ai filloi karrierën muzikore në vitin 195, dhe këngët, si “I Left Heart My In San Francisco” dhe “The Shadow Of Your Smile”, u bënë hite muzikore.

Në karrierën e tij të pasur, ai fitoi deri në 18 cmime Grammy dhe shiti më shumë se 50 milionë kopje të albumeve.

(Foto: Instagram/itstonybennett)