Formacioni më i mirë i sezonit në Ligue 1: Nuk ka vend për Messin e Neymarin

Gianluigi Donnarumma është shpallur portieri më i mirë në Ligue 1, por bashkëlojtarët e tij të PSG-së, Marco Verratti, Neymar dhe Lionel Messi nuk hynë në top XI të sezonit.

Kishte mjaft surpriza në çmimet e UNFP-së që u shpërndanë mbrëmjen e së dielës, në prag të përfundimit të edicionit 2021-2022.

Ata u votuan nga lojtarët profesionistë të ligës, kështu që ky është ekuivalenti i çmimeve PFA.

Pavarësisht se u kritikua rregullisht nga fansat dhe mediat, si dhe ndërron vazhdimisht vendet me shokun e skuadrës dhe rivalin Keylor Navas, Donnarumma u emërua Portieri i Vitit në Ligue 1.

23-vjeçari italian bëri vetëm 16 paraqitje në Ligue 1 në sezonin e tij debutues, duke mbajtur pesë herë portën e paprekur dhe duke pranuar 17 gola.

Në të gjitha garat, ai luajti vetëm 23 ndeshje për PSG-në, me nëntë gola të paprekura dhe 23 gola të pësuara.