Filmat “Harry Potter” largohen nga shërbimet ruse të transmetimit të filmave

Filmat “Harry Potter” do të zhduken nga shërbimet ruse të transmetimit nga e mërkura pasi rusët vazhdojnë të përballen me pakësimin e aksesit në filmat dhe televizionet e prodhimit perëndimor pas pushtimit të Ukrainës.

‘Kinopoisk’ dhe ‘Amediateka’, dy nga platformat më të mëdha të filmave në Rusi, njoftuan javën e kaluar se e marta është dita e fundit kur “Harry Potter” i bazuar në serinë e librave shumë të dashur me të njëjtin emër, do të jetë i disponueshëm.

“Të drejtat e licencimit të filmave në universin e ‘Harry Potter’ përfundojnë siç është planifikuar më 31 janar”, citoi uebsajti i lajmeve RBC, transmeton The Moscow Times.

Foto: Harry Potter Film/Instagram

‘Amediateka’ ishte përpjekur, por nuk ishte në gjendje të zgjeronte të drejtat e saj të licencimit për ekskluzivitetin e “Harry Potter”, ka raportuar RIA Novosti, duke cituar një përfaqësues të paidentifikuar nga sektori i transmetimit të Rusisë.

Kufizimet e fundit vijnë pasi dy nga shpërndarësit më të mëdhenj të librave elektronikë në Rusi tërhoqën librat “Harry Potter” nga dyqanet e tyre me një kërkesë nga mbajtësit e të drejtave të autorit pranverën e kaluar.

Filmat “Harry Potter” prodhohen dhe shpërndahen nga ‘Warner Bros. Pictures’, e cila së bashku me studiot e tjera të Hollywoodit pezulluan shfaqjet teatrale në Rusi në përgjigje të pushtimit në Ukrainë.