Erdogan bisedë telefonike me Zelenskyn – temë e diskutimit ishte intensifikimi i dialogut mes Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan foli në telefon me presidentin e Ukrainës, Volodymir Zelensky.

Dy liderët diskutuan rreth zhvillimeve të fundit në Ukrainë, ku Rusia po vazhdon me bombardime.

Erdogan deklaroi se “Turqia po bën përpjekje intensive në fushën e diplomacisë për vendosjen e paqes mes Rusisë dhe Ukrainës” dhe se “synojmë që të arrihet një armëpushim i përhershëm pasi lufta nuk i sjell dobi askujt”.

I pari i shtetit turk tha se do të vazhdojë me përpjekjet për të ardhur deri tek një takim mes Zelenskyt dhe presidentit rus, Vladimir Putin.

Ndërkohë, Zelensky ka pohuar se me presidentin turk ka folur rreth ecurisë së luftës së popullit ukrainas kundër agresionit të vazhdueshëm. Diskutuan edhe rreth mënyrave për intensifikimin e dialogut paqësor.

Ndryshe, ushtarët rusë filluan një ofensivë ushtarake në shtetin ukrainas më 24 shkurt.