Dy tërmete mjaft fuqishëm kanë goditur mbrëmë Kroacinë

Banija/Kroaci, 17 gusht – Rreth orës 1:58, Banija u trondit nga një tërmet mjaft i fortë i cili u ndje mjaft fuqishëm në të gjithë Kroacinë qendrore.

Madje, sipas mediave vendase, Toka u trondit për rreth dhjetë sekonda.

Edhe pse vlerësimi i parë i EMSC tregoi një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter, Shërbimi Sizmologjik raportoi se ishte me magnitudë 4.2.

Epiqendra ishte midis Sisak dhe Petrinja ndërsa epiqendra thuhet të ishte në një thellësi prej 10 km.

Për fat të mirë, stacioni i zjarrfikësve në Petrinja konfirmoi për HRT se ata nuk kanë marrë asnjë raport për dëme deri më tani.

Ndërkohë siç vënë në pah mediat kroate, gjysmë ore më vonë, një tërmet i ri me magnitudë 2.8 të shkallës Rihter u shënua në Banja.

.