Domate qershi turshi: Tani e tutje ju gjithmonë do ta përgatisni këtë zahire!

Diçka pak më ndryshe

Përbërësit:

– 1.5 kg domate qershi;
– pak rozmarinë të freskët;
– 4 thelpinj hudhre;
– borzilok;
– 1 lugë e vogël sheqer;
– 1 lugë e vogël kripë;
– kokrrat e piperit një përzierje erëzash të thata për shije.

Përbërësit për shtesë:

– 400 ml ujë;
– 100 ml uthull alkoolike.

Përgatitja:

Vendosni ujë dhe uthull në tenxhere dhe shtoni erëzat. Lëreni ujin të vlojë.

Renditni domate, hudhër dhe rozmarinë në kavanoza. Pastaj derdhni hidhni shtesën e zier.

Kavanozat pasterizoni.

Ju bëfshin mirë!