Disa nga zhvillimet e fundit atje, kur jemi në ditën e 33-të të agresionit rus në Ukrainë

Ndërsa fillon një javë tjetër, jemi në ditën e 33-të të agresionit rus në Ukrainë.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Raundi tjetër i bisedimeve të paqes ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës do të zhvillohet në Turqi nga sot deri të mërkurën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pranon se do të ishte “e pamundur” të detyrohej të largohej plotësisht Rusia nga Ukraina pa filluar një “Luftë të Tretë Botërore”;

Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës thotë se Rusia mund të përpiqet ta ndajë Ukrainën në dysh, pasi presidenti rus Vladimir Putin e ka kuptuar se “ai nuk mund ta gëlltisë të gjithë vendin” dhe ka të ngjarë të përpiqet të ndajë vendin sipas “skenarit korean”;

Rusia bllokon tregtinë ndërkombëtare të anijeve drejt dhe nga Ukraina me bllokadë në Detin e Zi, thotë inteligjenca britanike;

Shpërthime u panë në qytetin veriperëndimor të Lutsk, ndërsa raporte të pakonfirmuara thonë se një depo nafte u godit;

Presidenti i SHBA Joe Biden mohoi se ai po bën thirrje për ndryshimin e regjimit në Rusi pasi tha se Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet”;

Gjithsej 1,119 civilë janë vrarë që nga fillimi i konfliktit, thotë OKB;

Mbikëqyrësi rus i komunikimit u thotë organizatave mediatike që të mos përdorin një intervistë që Zelensky i ka dhënë mediave ruse;

Mbikëqyrja bërthamore e Ukrainës thotë se një objekt kërkimor bërthamor në Kharkiv është sulmuar sërish nga Rusia dhe luftimet e bëjnë të pamundur vlerësimin e dëmit;

Guvernatori i qytetit perëndimor të rajonit Lviv thotë se një burrë u arrestua nën dyshimin për spiunazh në vendin e një prej dy sulmeve me raketa që tronditën qytetin të shtunën.