Dilemat e Carlo Ancelottit para derbit me Manchester Cityn

Real Madrid shkon në ndeshjen e dytë të gjysmëfinale së Ligës së Kampionëve kundër Manchester Cityt, me deficitin e një goli, por me vetëbesim të lartë.

Nga njëra anë, sepse ata tashmë kanë fituar La Ligan dhe e kanë bërë këtë me pothuajse të gjithë lojtarët e tyre në kuadrin e duhur kohor.

Pasoja është se padyshim që do të jetë një nga zgjedhjet më të komplikuara për Carlo Ancelottin, i vetëdijshëm se ai do të duhet të lërë në stol lojtarë që janë në formë të shkëlqyer dhe lojtarë që meritojnë një vend në ndeshje për një vend në finale të Parisit.

E vetmja siguri është se janë tre lojtarë që nuk kanë shanse të luajnë – Gareth Bale, Eden Hazard dhe Luka Jovic.

Rasti që ngre më shumë dyshime për Ancelottin është ai i Rodrygo Goes, i cili e nisi ndeshjen e parë, por për shkak të mungesës së Casemiros, që la Fede Valverden në mesfushë.

Megjithatë, me rikthimin e brazilianit, ai do të zërë vendin e tij përkrah Toni Kroos dhe Luka Modric, kështu që uruguaiani mund të ngjitet në pozicionin e tij përkrah Karim Benzema dhe Vinicius Junior, ose të luajë si mesfushor i katërt.

Kjo do ta linte Rodrygon në bankinë dhe ky është plani më i mundshëm, por fakti është se Real Madridi duhet të shënojë dhe braziliani e ka gjetur rrjetën në ndeshjet e fundit.

Përveç dygolëshit kundër Espanyolit, ai shënoi një gol të mrekullueshëm ndaj Chelseat për të barazuar rezultatin me inkuadrim nga bankina dhe pati një lojë të mirë në Pamplona dhe shënoi një gol vendimtar edhe nga stolin ndaj Sevillës. Kjo i bën katër gola në pesë ndeshjet e tij të fundit.

Numërimi kundër Rodrygos është ndoshta vetëm ndeshja e parë, ku ai nuk shkëlqeu siç pritej dhe ku Real Madridi u mposht nga mesfusha e Manchester Cityt pa Casemiron.

Një tjetër lojtar që po vuan për një vend dhe që shumëkush i ka munguar në stadiumin Etihad ishte Eduardo Camavinga. Prania e tij do të funksiononte vetëm nëse Casemiro do të luante në qendër të mbrojtjes në vend të Nacho Fernandez, duke pasur parasysh lëndimin e pësuar nga David Alaba.