Deco ëndërron yllin e Leverkusenit, pavarësisht garës së ‘egër’ për transferimin e tij

Drejtori Sportiv i Barcelonës, Deco ka shumë për të zgjidhur këtë verë, por ai tashmë ka një sy edhe për verën e ardhshme. Megjithatë, nënshkrimi i ëndrrave të tij, është molla e syve të shumë klubeve të mëdha në Evropë.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, ylli i Bayer Leverkusen, Florian Wirtz është nënshkrimi ideal i Decos për verën e vitit 2025.

21-vjeçari do të qëndrojë në Leverkusen sezonin e ardhshëm dhe ka një kontratë deri në vitin 2025, por me Barcelonën që shpreson të rikthehet në një pozicion të favorshëm financiar për të qenë në gjendje të bëjë një nënshkrim të madh.

 

Wirtz u bë i njohur fillimisht për Decon disa vite më parë, pasi klienti i tij i atëhershëm Edmond Tapsoba u transferua nga Vitoria Guimaraes në Leverkusen në vitin 2020. Barcelona tashmë ka mbledhur informacione për Wirtz prej disa kohësh.

Çështja pa dyshim do të jetë konkurrenca. Liverpool, Paris Saint-Germain, Manchester City dhe Bayern Munich kanë qenë të gjithë të lidhur me Wirtz, por ndoshta problemi më i madh i Barcelonës është se rivalët Real Madrid janë sinjalizuar si favorit për nënshkrimin e tij, me potencialin që Xabi Alonso të jetë trajner në Santiago Bernabeu gjithashtu.

Për më tepër, çmimi i përmendur në rreth 120-150 milionë euro është një gjë që edhe për një Barcelonë brenda kufirit të pagave të saj do të ishte një detyrë e vështirë dhe e gjatë.

Puna në favor të tyre është se Wirtz ishte një tifoz i Barcelonës duke u rritur me ‘posteret e Lionel Messit’ në dhomën e tij, siç e ka pranuar në një intervistë të mëparshme. Përveç kësaj, ai e ka emëruar më parë Joao Felixin si një nga lojtarët e tij të preferuar.

Gjithsesi, Barcelona do të hyjë në garë si jo-favorit për nënshkrimin e Wirtzit, me 21-vjeçarin që do të jetë futbollisti më i kërkuar në botë në vitin 2025.

Në një moshë kaq të re, ai tashmë po luan për një skuadër historike të Leverkusenit, duke prodhuar numra me të cilët do të krenohej çdo lojtar sulmues i klasit botëror.