Chelsea “rrëmben” talentin e Lyonit, shpenzon shumën e majme

Chelsea ka arritur një marrëveshje në parim me Lyonin për nënshkrimin e mbrojtësit të djathtë Malo Gusto. Skuadra Londrës Perëndimore ka rënë dakord të paguajë 26.3 milionë stërlina, plus bonuset, për shërbimet e 19-vjeçarit, i cili do t’i bashkohet klubit në verë.

Trajneri i Lyonit, Laurent Blanc, deklaroi se bordi i kishte garantuar atij se Gusto do të qëndronte në klub për pjesën tjetër të sezonit.

“Bordi më ka garantuar se (Rayan) Cherki dhe Malo Gusto do të jenë këtu deri në fund të sezonit”, u tha Blanc gazetarëve të premten.

Edhe presidenti i Lyonit, Jean-Michel Aulas Aulas, i cili u shfaq në mediat sociale, deklaroi se Gusto do të vazhdonte me klubin francez përtej këtij afati kalimtar.

Por duket se klubi është “thyer” ndaj dëshirës të lojtarit dhe, ndërsa Chelsea ka rënë dakord për marrëveshjen, Gusto tani do të huazohet përsëri tek Lyoni për pjesën e mbetur të këtij sezoni.