Çfarë është alopecia areata, çrregullimi auto-imun nga i cili vuan Jada Pinkett Smith?

Publiku – si ai prezent ashtu edhe ai nga TV – në ceremoninë e 94-të të ndarjes së çmimeve të “Oscars” mbeti në shok pasi prezantuesi Chris Rock pati një grindje në skenë me Will Smith, i cili fitoi çmimin për aktorin më të mirë, pasi i pari bëri një shaka me kokën e rruar të gruas së Smith, Jada Pinkett Smith.

Rock e krahasoi kokën e rruar të Pinkett Smith me pamjen e Demi Moore në “GI Jane”, duke thënë se ai mezi priste ta shihte yllin e saj në “GI Jane 2”.

Sidoqoftë, komenti nuk u prit mirë nga Smith, i cili doli në skenë dhe e goditi me shuplakë komedianin . “Mbaje emrin e gruas sime larg nga goja jote”, tha ai.

Pinkett Smith vuan nga një problem shëndetësor i njohur si alopecia areata, i cili çon në rënien e flokëve. Ajo kishte folur për “problemet e saj me rënien e flokëve” në vitin 2018 në një episod të emisionit amerikan fitues të çmimit Emmy “Red Table Talk”.

Çfarë është alopecia areata?

Alopecia areata është një problem që shkakton rënie të papritur të flokëve në copa. “Gjendja zhvillohet pasi sistemi imunitar sulmon folikulat e flokëve, duke rezultuar në rënien e flokëve, e cila nuk mund të vërehet lehtë. Këto pjesë lidhen dhe më pas bëhen të shikueshme”, tha Dr Vijay Singhal.

Jo vetëm në lëkurën e kokës, rënia e papritur e qimeve mund të ndodhë edhe në pjesë të tjera të trupit. “Ajo mund të ndodhë papritur në çdo pjesë të trupit tuaj si mjekra, mustaqet, nënsqetullat etj”, shpjegoi Dr Kritika Bansal. Ajo gjithashtu mund të zhvillohet ngadalë dhe të përsëritet periodikisht ose në mënyrë të përsëritur pas vitesh midis rasteve.https://0fafff3866b80319489e45b3f3e233b5.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Çfarë çon në alopecia areata?

“Në këtë çrregullim, qelizat tuaja sulmojnë flokët dhe i bëjnë ato të bien, duke formuar pika të qarta të rënies së flokëve”, tha Dr Bansal. Më së shumti shfaqet te njerëzit që kanë një histori familjare të problemeve auto-imune, si diabeti dhe tiroidja.

Dr BL Jangid, kirurg i transplantit të flokëve dhe themelues i Klinikës SkinQure, kishte renditur më herët shkaqet më të zakonshme të rënies së flokëve si te burrat ashtu edhe te gratë.

  • Faktorët trashëgues ose gjenetikë
  • Plakja
  • Humbja e lëndëve ushqyese thelbësore dhe dieta jo e duhur
  • Presion psikologjik dhe ankth
  • Ndryshimet hormonale gjatë pubertetit, shtatzënisë dhe menopauzës
  • Sëmundjet kronike ose sëmundjet autoimune
  • Çrregullime hormonale si sindroma e vezores policistike (PCOS), e cila prek gratë e moshës riprodhuese
  • Faktorët e mjedisit si ndotja, pluhuri, etj.

Si mund të trajtohet alopecia?

Sipas ekspertëve, alopecia areata mund të trajtohet duke përdorur metoda mjekësore dhe natyrore trajtimi. Trajtimi mjekësor përfshin agjentë topikalë, injeksione, trajtime orale dhe terapi me dritë.

“Substancat si zinku dhe biotina, pijet aloe vera dhe xheli për përdorim aktual, dhe lëngu i qepës ndonjëherë rekomandohen të fërkohen në lëkurën e kokë. Vajrat si rozmarina, livanda dhe mentja, si dhe vaji i kokosit, kastorit, ullirit dhe jojoba mund të jenë të dobishëm. Një dietë anti-inflamatore, e cila përfshin kryesisht mish dhe perime, masazhe të kokës, suplemente bimore dhe çaj të gjelbër përdoren gjithashtu për të trajtuar alopecia areata”, tha Dr Singhal.

Të gjitha trajtimet duhet të kryhen nën drejtimin e një dermatologu të kualifikuar.