Çfarë duhet të hani (ose jo) kur ju dhemb barku

Kur barku ju dhemb, keni ngërçe ose ndiheni sikur do të villni, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të hani diçka që e përkeqëson gjendjen tuaj

Mund të jetë edhe më e vështirë të dini se çfarë të provoni nëse keni vjellë ose keni diarre.

Por disa ushqime mund t’ju japin lëndët ushqyese që ju nevojiten pa ju bërë të ndiheni më keq, transmeton Telegrafi.

Filloni me lëngje

Gjërat si pijet sportive, supa e hollë ose uji i kokosit përmbajnë minerale që ju nevojiten si: kalium, kalcium dhe natrium (kripë).

Ato treten lehtë dhe kanë shumë kalium – një mineral i rëndësishëm që mund të filloni ta humbisni nëse keni diarre ose keni vjellë.

Provoni: oriz

Sigurohuni që të jetë oriz i zakonshëm i bardhë. Orizi i egër, ngjyrë kafe ose i zi – përgjithësisht i shëndetshëm – është më i vështirë për t’u tretur, veçanërisht në stomak të trazuar.

Ushqimet e qullëta me pak fibra, si orizi i bardhë, mund të ndihmojnë gjithashtu në forcimin e jashtëqitjes dhe ndalimin e diarresë që mund të vijë me shqetësime në stomak.

Qumështi, djathi dhe akullorja – jo për një stomak të trazuar. Trupi juaj i ka të vështirë për t’i tretur, pjesërisht sepse ato janë të pasura me yndyrë.

Provoni: salcë molle

Është e lehtë për t’u tretur dhe ka shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë pektinën – një lloj fibre që tretet në ujë. Mund të rrisë jashtëqitjen tuaj dhe të ndihmojë në eliminimin e diarresë.

Provoni: Tost

Një tost i thjeshtë i bërë me bukë të bardhë është më e mirë se drithërat e pasura me fibra kur keni stomak të mërzitur. Drithërat integrale kanë një lloj fibrash që është e mirë kur nuk jeni të sëmurë, por mund ta përkeqësojë stomakun e pakënaqur, veçanërisht nëse keni diarre ose vjellje.

Hapat e ardhshëm

Mund të filloni të grisni gjëra të tilla si patatet e pjekura dhe ndoshta gjokset e pulës pa kocka dhe pa lëkurë. Kur ndiheni më mirë dhe nuk jeni shëruar ose keni pasur diarre brenda 24 deri në 48 orëve, mund të provoni të shtoni disa fruta dhe perime.

Mos hani: produkte të qumështit

Qumështi, djathi dhe akullorja janë të gjitha -jo për një stomak të mërzitur. Trupi juaj ka vështirësi për t’i tretur, sepse ato janë të pasura me yndyrë. Kosi i thjeshtë, me pak yndyrë ndonjëherë mund të jetë i mirë, por filloni nga pak dhe shikoni se si shkon.

Mos hani: ushqime të skuqura

Kanë shumë vajra dhe yndyra, kështu që janë më të vështira për t’u tretur. Ushqimet e skuqura nuk janë të mira për ju edhe kur jeni të shëndetshëm, por ato mund ta përkeqësojnë stomakun tuaj tashmë të trazuar.

Mos pini: të gazuara

Flluskat mund të jenë problem, sepse gazrat arrijnë në sistemin tuaj të tretjes. Dhe nëse konsumoni shumë sheqer, mund ta përkeqësojë diarrenë.

Mos hani: ushqime pikante

Kjo është ndoshta gjëja e fundit që dëshironi të keni me stomakun e mërzitur – dhe ka një arsye për këtë. Sistemi juaj tretës do të duhet të punojë më shumë për ta tretur atë, gjë që mund ta përkeqësojë stomakun tuaj.

Mos hani: fruta dhe perime të papërpunuara

Ato janë të shkëlqyera kur jeni të shëndetshëm. Por kur keni stomak të përkeqësuar, fibrat në to – të cilat zakonisht e bëjnë më të lehtë nxjerrjen e feçeve – mund t’i përkeqësojnë gjërat. Është mirë të prisni derisa të ndiheni më mirë për t’i kthyer ato në dietën tuaj. Filloni me pjesë të vogla të perimeve dhe lëngjeve të gatuara.