Sport - Page 629

Lajmet me te reja nga sporti

Morata në krizë për golat, Sarri e mbështet: I duhet vetëbesim

Sulmuesi spanjoll po kalon një periudhë të vështirë me Chelsean.

Alvaro Morata dështoi edhe një herë të realizonte gol, ku në ndeshjen e mbrëmshme ndaj PAOK humbi disa mundësi të mira.

25-vjeçari ka shënuar vetëm një gol në Premier Ligë këtë stinor dhe ka humbur vendin e titullarit në ekipin e Chelseat.

Por, trajneri Maurizio Sarri tregon se pret shumë nga Morata por atij i duhet të shënojë në disa ndeshje radhazi për të rikthyer vetëbesimin.

“Alvaros i duhet ta kthejë vetëbesimin me një, dy apo tre gola”, ka thënë Sarri.

“Në këtë ndeshje ai pati tri apo katër mundësi. Ishte i pafat. Shpresoj që në të ardhmen të mundem ta ndihmoj edhe unë. Por vetëbesimi kthehet pasi të shënojë gola”.

“Ndoshta dy gola në dy ndeshje, nuk e di. Për herë të parë në këtë stinor ai ishte i gatshëm në zonë. Pati më shumë topa dhe ishte më shumë aktiv”, ka theksuar ai.

Chelsea triumfoi në Greqi 1-0 me golin e realizuar nga Wil

Lippi: Gjyqtari që e ndëshkoi Ronaldon kishte halucinacione

Ish-trajneri i Juventusit ka qenë i ashpër në deklaratën e tij në lidhje me përjashtimin e Cristiano Ronaldos.

Mediat në Itali vazhdojnë të këmbëngulin se Ronaldo u përjashtua padrejtësisht nga gjyqtari Felix Brych në ndeshjen me Valencian të mërkurën.

Gazeta Tuttosport që është e afërt me klubin nga Torino, ka marrë në intervistë Marcelo Lippin, i cili gjithashtu ka kritikuar mënyrën sesi Brych e ka përjashtuar yllin portugez.

“Kartoni i kuq për Ronaldon erdhi pasi një person pati halucinacione”, ka deklaruar Lippi.

“Nuk mund ta rrezikosh një ndeshje, mbi të gjitha një kompeticion të tërë me një moment si ai, i cili mund të rezultojë me dënim prej dy ndeshjeve”.

“Tani UEFA duhet të dalë me një deklaratë dhe ta pranojë, ‘zotërinj, ne gabuam’. Ronaldo tashmë është përjashtuar nga ai takim, por një dënim shtesë do të ishte absurd”, ka theksuar Lippi, i cili ka kërkuar gjithashtu futjen e VAR në Ligën e Kampionë

Rekordmen

Arsenali fitoi lehtësisht 4:2 ndaj Vorskla Poltavës në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Europa League-s.

Një sukses që nuk është se të bën shumë krenar, kur sheh ekipin që ke përballë, por për trajnerin spanjoll të “Topçinjve”, Unai Emery, është krenari. Në moshën 46-vjeçare (relativisht të re) ai shënon një rekord absolut: bëhet trajneri i parë që arrin 32 fitore në këtë kompeticion.

Emery e fitoi reputacionin e një trajneri fitimtar që kur drejtonte Sevillan. Andaluzët, me Emery në pankinë, hapën një cikël suksesesh të papërsëritshme në Europë, duke triumfuar në tre sezone radhazi në Europa League.

I pari trofe erdhi në sezonin 2013-2014, pasi Sevilla mundi Benfikën në finale. Klubi spanjoll e fitoi këtë trofe edhe vitin pasardhës, duke mposhtur skuadrën ukrainase Dnipro Dnipropetrovsk.

Emery dhe Sevilla kompletuan “tripletën” sezonin vijues, duke e mposhtur Liverpoolin. Pas një mungese trevjeçare, ndërsa

Ylli brazilian prish marrëdhëniet me PSG, sytë nga Seria A

Paris Saint Germain ka debutuar me humbje në Champions League, pasi u mund nga Liverpool 3-2. Por mesa duket në klub ka edhe telashe të tjera. Sic raportohet në mediat italiane, te PSG ka nisur një "krisje" me brazilianin Thiago Silva. Mbrojtësi dhe klubi kampion i Francës nuk kanë arritur ende marrëveshje me njëri-tjetrin për të vazhduar kontratën.Dhe sipas asaj që bën me dije “Le10Sport” 33-vjeçari mendohet që të shitet në merkaton e Janarit.Ndërkohë në emrat që kërkojnë shërbimet e Tiago Silvës përmendim Milanin, Juventusin, Napolin dhe Romën.

Spalletti: Jam krenar për rikthimin e Inter

Luciano Spalletti nuk e fsheh faktin që është krenar për përmbysjen e Inter-it të tij në Champions League.

Zikaltrit luajtën ndeshjen e parë pas gjashtë viteve në Champions ndaj Tottenham ditën e martë, duke siguruar një fitore të minutave të fundit falë golave të Icardi-t dhe Vecino-s.

Kjo është hera e tretë që trajneri italian merr pjesë në kompeticionin më prestigjioz, pasi marrë pjesë kur ishte te Roma dhe Zeniz St Petersburg.

“Ato dy aventura, si dhe kjo me Inter, janë shumë të vlefshme për eksperiencën time,” shprehet Spalletti për revistën e UEFA Champions League.

“Kam kujtime të bukura nga çdo eksperiencë, por nuk e fsheh faktin që jam shumë krenar që jam pjesë e këtij klubi në rikthimin në Champions League pas gjashtë viteve.”

Basketboll, Tirana tërhiqet nga Liga Ballkanike për mungesë parash

Tirana nuk do të marrë pjesë në Ligën Ballkanike në basketboll për meshkuj në këtë sezon për arsye financiare.

Vetë klubi bardheblu e ka konfirmuar lajmin nëpërmjet një komunikate zyrtare të publikuar edhe në profilin e tij në Facebook. Në komunikatën e saj, Tirana Basket thekson se financat që ka në dispozicion nuk e mundësonin dot pjesëmarrjen e saj në këtë eveniment dhe se pavarësisht përpjekjeve të bëra, klubi nuk ia doli dot të siguronte fondin e mjaftueshëm.

Klubi kryeqytetas thekson gjithashtu se mungesa në Ligën Ballkanike nuk ia ndryshon objektivat kësaj skuadre, që është fitimi i një titulli tjetër kampion i Shqipërisë në basketboll për meshkuj.

Motra e Ronaldos: Kartoni i kuq ishte turp i futbollit, do t’i paguajnë shtrenjtë lotët e vëllait tim

Motra e Cristiano Ronaldos ka thënë se kartoni i kuq ishte turpi i futbollit dhe sipas saj po duan të shkatërrojnë vëllanë e saj, por do të paguajnë një çmim të lartë për lotët e tij. 

Ylli i Juventusit u ndëshkua me karton të kuq gjatë pjesës së parë në fitoren 2-0 në udhëtim te Valencia në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Kampionëve.

Deri te ndëshkimi erdhi pasi Ronaldo goditi paksa mbrojtësin Jeison Murillo, ndërsa më vonë ia tërhoqi edhe flokët.

Meqë nuk ka VAR në Ligën e Kampionëve, gjyqtari gjerman Felix Brych duhej të mbështetej në asistentin e tij pas golit, i cili e ndihmoi për vendimin.

Ronaldo ishte i shqetësuar, duke e lënë fushën e lojës me lot në sy, dhe motra e tij Katie Aveiro lëshoi ?disa deklarata pompoze në Instagram e saj.

“Turp për futbollin. Drejtësia do të vijë në vend”, ka shkruar fillimisht ajo.

“Ata duan të shkatërrojnë vëllanë tim, por Perëndia kurrë nuk fle”.

“Do të ketë një

Milan mezi e mund Dudelange

Kampioni shtatë herë i Europës mezi ka shënuar sot fitore kundër kampionit Luksemburgut, F19 Dudelange, me rezultat 0-1. Golin e vetëm në këtë ndeshje e shënoi Higuain në minutën e 56’të

Milan ka arritur sot fitoren e parë, por më shumë vështirësi kundër kampionit të Luksemburgut, Dudelange.

Pjesa e parë përfundoi pa gola me rezultat 0-0 madje në këtë pjesë Milan nuk krijoi pothuajse asnjë mundësi shënimi për gol, derisa ishte Dudelange që sulmoi disa herë.

Në pjesën e dytë Milan u ngjall dhe shënoi gol në minutën e 56’të me Higuain.

Kjo është fitorja e parë e Milanit, shumë e mundimshme në Europa Ligë, e ku Milan prin më rezultat 0-1, derisa është në vendin e parë në grupin F të Europa Ligës.

Arsenali e nisë me fitore aventurën në Europa League, shkëlqen Aubameyang

Arsenali e ka nisur mbarë aventurën e re në Europa League në kuadër të fazës së grupeve.

Skuadra londineze është përballur me Vorsklan si vendas dhe ka fituar bindshëm.

Në ndeshjen e zhvilluar në ”Emirates Stadium”, Arsenali ka regjistruar fitore me rezultat, 4-2.

Golat për vendasit i shënuan Pierre-Emerick Aubameyang (’32,’56), Danny Welbeck (’48) dhe Mesut Ozil në minutën e 74-t.

Ndërsa, për mysafirët shënuan Volodimir Chesnakov (’77) dhe Vyacheslav Sharpar në minutën e 90-të.

Rivalët tjerë të Arsenalit në grupin E, Sporting dhe Qarabagu janë përballur në Portugali.

Skuadra portugeze ka fituar pastër me rezultat, 2-0.

Zyrtare: Bylbyl Sokoli mbetet te Llapi

Llapi ka lëshuar një reagim për shtyp, duke konfirmuar se Bylbyl Sokoli nuk është larguar nga skuadra.

Klubi bardhekaltër ka bërë të ditur që Sokoli e ka mbështetjen e plotë të kryesisë.

Më poshtë e keni reagimin e plotë të Llapit.

“Kryesia e KF Llapi-t pas kthimit nga Ohri të Prof Bylbyl Sokolit ka thirrur takim të rregullt pas zhvillimeve të fundit të publikuara në media kinse Prof.Bylbyl Sokoli ka dhënë dorëheqje.

Bordi i Aksionarëve ua rikonfirmon edhe njëherë gjith opinionit dhe dashamirëve të futbollit dhe të KF Llapi-t se Prof.Bylbyl Sokoli ka përkrahjen e plotë nga bordi i Aksionarëve dhe do të ketë mbështetjen deri në Përfundimin e Kontratës, ne ia kemi besuar detyrën duke u bazuar në Pregaditjen profesionale dhe Sportive si Kryetrajner i KF Llapi-t drejt synimeve të përcaktuara nga Bordi i Aksionarëve.

Dezinformatat në disa portale në bashkpunim me disa individ jasht klubit kanë për qëllim prishjen e Atmosferës brend

Inzaghi: Lazio mund t’ia dal më mirë

Simone Inzaghi ka pranuar se ata “do të mund t’ia dilnin më mirë” kundër Apollon Limassolit, por ai është i lumtur që ata kanë marrë tri pikë

Ata patën një fillim të fuqishëm në Europa Ligë, duke mposhtur Apollon Limassolin 2-1 duke falënderuar Luis Alberton dhe Immobilën, por ata humbën shumë mundësi për të shënuar por edhe kishin mundur të pësonin gola nga sulmuesit qipriotë.

“Pendohem sepse ne nuk shënuam së paku edhe një gol tjetër dhe Apollon gjeti golin në një kundërsulm me fat”, tha trajneri për Sky Sport Italia.

“Ne kishim nevojë për të startuar mirë dhe me fitore grupin dhe ja arritëm këtë. Ishim të mirë sidomos në fillim, edhe pse në pjesën e dytë është dashur të luajmë më mirë”.

Zyrtare, Aubameyang bëhet trajneri i ri i kombëtares së Gabon

Pierre Francois Aubameyang dhe Daniel Cousin janë zyrtarizuar sot si dy trajnerët e kombëtares së Gabonit në futboll, lajm që është konfirmuar edhe nga Federata e Futbollit të këtij vendi. Ata do të marrin vendin e lënë bosh nga Jose Antonio Camacho, që u shkarkua pak ditë më parë për shkak të rezultateve të dobëta.

Por e veçanta është se trajneri i sapo-emëruar i kombëtares së Gabon është babai i lojtarit të Arsenal, Pierre-Emerick Aubameyang. Trajnerët e rinj kanë si detyrë të kualifikojnë kombëtaren në fazën finale të Kupës së Afrikës për vitin 2019.

Aubameyang, 53 vjeç ka qenë kapiten i kombëtares së Gabonit në vitin 1994 dhe ka luajtur më shumë se 200 ndeshje në kampionatin francez. Ndërsa Cousin, 41 vjeç, ka qenë më parë trajner i Hull City dhe Glasgow Rangers, por numëron edhe 53 ndeshje e 13 gola me kombëtaren e Gabon në karrierën e tij si futbollist.

Z Mobile Prishtina senzacionale, leksion Groningenit

Z Mobile Prishtina shkëlqeu me lojë, duke e deklasuar me rezultat 84:64 (20:19, 26:14, 20:16, 18:15) Donar Groningenin nga Holanda, në ndeshjen e parë të kualifikimeve për Champions League në basketboll. Fitore e thellë e Prishtinës në duel me ekipin holandez dhe i jep qetësinë për takimin e kthimit që luhet me 22 shtator (20.00) në Groningen. Z Mobile Prishtina senzacionale, leksion Groningenit. Angazhim i madh si në mbrojtje po ashtu edhe në sulm, lojë cilësore dhe saktësia ishin veçori që bardhekaltrit triumfuan bindshëm.

Çereku i parë u karakterizua me lojë të fortë dhe me rezultat të ngushtë. Z Mobile Prishtina tregoi paraqitje të mirë, mbrojtje të fortë dhe në minutën e 9-të kaluan në epërsi me 3 pikë (20:17), ndërsa në fund të çerekut të parë ngushtohet rezultati në 20:19.

Në Çerekun e dytë, Z Mobile Prishtina bëri lojë maestrale dhe treguesi më i mirë është seria 8:0, duke e ngritur epërsinë në 9 pikë dallim (28:19)

Pogba kritikohet edhe kur shkëlqen

Paul Pogba bëri një ndeshje të shkëlqyer kundër Young Boys, por përsëri u kritikua nga ish meshfushori i Liverpool, Graeme Souness, që ka thënë se francezi nuk ka përparuar pas transferimit te Manchester United nga Juventusi.

Pogba ishte direkt i përfshirë në të tre golat golat e United, duke shënuar dy herë dhe duke dhënë asistin për Anthony Martial, teksa “Djajtë” fituan 3:0.

Souness, i cili vazhdimisht e ka kritikuar Pogba, u tregua përsëri i ashpër në vlerësimin e tij për francezin. Ai ka thënë: “Nëse ai dëshiron të bëhët një yll, një lider, të cilin njerëzit e quajnë si lojtarin e duhur, ai duhet të tregojë vazhdimsi dhe të jetë vendimtar gjithmonë”.

“Jam i sigurt që ai është një djalë i mirë, por pyes veten nëse ai e trajton futbollin pak si shaka. Pyes veten nëse ai stërvitet siç duhet çdo ditë. Nuk e kam parë atë të përmirësohet që nga dita kur ka mbërritur. Ai erdhi për 100 milionë euro, por nuk shoh

Joshua: Do ta mbys me grushte rusin

Boksieri britanik Anthony Joshua, ka deklaruar se është i përgatitur maksimalisht dhe premton fitore me 22 shtator, kundër rusit Alexander Povetkin. Joshua i ka bërë me dije kundërshtarit se do të lëshojë një mori grushtesh drejt tij, që në momentin që do të dëgjohet gongu i parë. Meçi mes dy boksierëve i vlefshëm për titullin kampion bote në peshën e rëndë do të zhvillohet përballë 90 mijë shikuesve në stadiumin “Wembley” të Londrës.

“Kam shumë presion për këtë duel, shumë. Ky është realiteti para kësaj sfide. Të dy ne e dimë se kjo sfidë vlen shumë, por për mua kjo është e njëjta situatë ashtu si edhe para duelit të fundit”, thotë Joshua.  Britaniku zotohet se do ta shkatërrojë rusin sepse mendon se është më i mirë. “Do ta mbys me grushte që në raundin e parë. Do të ngjitem në ring dhe do të gjej një mënyrë për ta fituar këtë duel. Edi që jam në formë të shkëlqyer dhe mezi pres të zhvilloj këtë s

Milner: Nuk kam pasur asnjëherë një bluzë të kuqe

James Milner ka zbuluar se babai i tij, një tifoz i Leeds, e ka ndaluar të veshë ngjyrën e kuqe teksa është mësuar të urrejë Manchester United që i vogël.

Mesfushori ka pranuar se nuk ka pasur asnjëherë një bluzë të kuqe në dollap kur ishte fëmijë për shkak të babait të tij.

Gjithsesi, Milner tani ka konfirmuar se babai i tij është i lumtur që e sheh çdo fundjavë me fanellën e Liverpool që prej vitit 2015.

“Po, është e vërtetë,” pranon Milner për FourFourTwo kur pyetet për influencën e babait të tij. “Tifozët e Leeds rriten duke urryer Manchester United, si rival, kështu që e kuqja nuk lejohej.

“Nuk kam pasur asnjëherë një bluzë të kuqe, mendoj se për të parën herë që kam veshur një fanellë me ngjyrë të kuqe ka qenë tek Anglia".

Pogba e falënderon Mourinhon

Mesfushori francez i Manchester Unitedit, Paul Pogba, e ka falënderuar trajnerin e tij, Jose Mourinhon, si dhe bashkëlojtarët e tij, që e lejuan ta gjuante penaltinë në ndeshjen e mbrëmshme. Francezi shënoi dy gola mbrëmë në Zvicër për ndeshjen e “Djajve të kuq” kundër Young Boys, të vlefshme për grupin H të Ligës së Kampionëve.

Dobroshi, kryetrajner i ri i Vëllaznimit

Klubi me renome Vëllaznimi nga Gjakova (meshkujt) ka emëruar kryetrajnerin e ri. Kjo detyrë iu besua ish portierit të mirënjohur Nexhdet Dobroshi. Gjakovarët kanë ambicie që të jenë sa më lartë në renditjen e Superligës së Kosovës në hendboll.  Dobroshi tha se është një kënaqësi të jesh në krye të një skuadre me traditë dhe shpreson se do të shënojnë rezultate të mira. “Vëllaznimi e ka emëruar kryetrajner të ri Nexhdet Dobroshin”, bëhet e ditur nga klubi.

“Klubi ka gjetur gjuhë të përbashkët me mua, po ashtu edhe me trajnerin Benon Brahushin, ku është nda në mënyrë sportive dhe me një falënderim edhe nga lojtarët dhe kryesia gjithashtu edhe nga unë për punën që e ka kryer deri me sot. Mu me mbetet ta vazhdojë punën, duke e ditur që jemi në fillim të periudhës garuese”, tha për gazetën kombëtare “Bota sot”, Dobroshi. Kryetrajneri i ri thotë se ka një gjeneratë të re dhe premtuese: “Kemi një gjeneratë të r

Mbahet turneu ndërkombëtar Kupa e artë “Tetova 2018”

Në organizim të klubit të karatesë Shkëndija të dielën do të mbahet edicioni i dytë me radhë turneu ndërkombëtarë i karatesë Kupa e Artë “ Tetova 2018” ku do të marrin pjesë karateistë nga i gjithë rajoni. Në këtë turnir ndërkombëtarë krahas kreut më të lartë të federatve në Maqedoni, Shqipëri dhe Kosovë të pranishëm do të jenë edhe seleksionuesit e reprezentacioneve përkatëse. Edhe pse nuk ka asnjë përkrahje nga institucionet promotori i këtij eventi ndërkombëtar Besnik Murati për Klan Maqedoni, deklaroi kësaj radhe do të jetë edhe më masovik në krahasim nga edicioni i kaluar “Këtë është shumë interesante numri do të jetë sigurisht më masovik, nga Shqipëria, Kosova, Bullgaria dhe shtetet tjera por do të jetë prezentë karateisti më cilësorë i deri tanishëm edhe Enver Idrizi dhe shumë emra tjerë si kryetari Federatës së karatesë së Kosovës, Ismet Krasniqi, kryetari i porsazgjedhur i Federatës Shqiptare të ka

Rrihen tifozët e Chelsea në Selanik

Dy tifozë të Chelsea u plagosën në Selanik, në sulmin e mbështetësve të PAOK përpara ndeshjes së dy ekipeve në Ligën e Evropës.

Dy qytetarë anglezë u rrahën në qendër të qytetit herët këtë mëngjes, por pavarësisht nga ardhja e një ambulance, ata refuzuan të shkojnë në spital, tha policia greke.

Operacioni i Perezit

Florentino Pérez ka gati një operacion spektakolar për afatin e dimrit, që pritet të jetë një goditje e madhe për Barçën e Leo Messit.

Udhëheqësi i ekipit të Real Madridit tashmë ka përgatitur një ofertë prej 80 milionë euro për të “mundur” rivalin e tij të drejtpërdrejtë, Josep Maria Bartomeu, president i Barcelonës. Mesfushori holandez Frenkie de Jong është synimi i “Los Blancos” në janar dhe e duan me çdo kusht në skuadër. Pérez e di shumë mirë që lojtari i Ajax kërkohet edhe nga Barcelona, pasi e shohin si emrin e duhur për të përforcuar mesfushën e tyre.

Të dy klubet janë të vetëdijshme për cilësitë e lojtarit, ku nga njëra anë, Barça ka në plan që të ndërtojë një treshe të re në mesfushë, e ndërsa nga ana tjetër, Real është “dëshpërimisht” në kërkim të një mesfushori, pasi gjasat janë të mëdha që Luka Modriç të shkojë tek Inter në merkaton e ardhshme.

Numri një i të bardhëve është i ve

Lopetegui: Ekipi ka bërë një ndeshje të madhe

Julen Lopetegui ishte i lumtur me fitoren e arritur në debutimin e Ligës së Kampionëve, kundër Romës. Për mikrofonët e gazetarëve, njëshi i stolit të Real Madridit bëri një analizë të asaj që ndodhi të mërkurën mbrëma, në “Bernabeu”:

“Jam shumë i kënaqur me fitoren e ekipit kundër një kundërshtari si Roma. Ekipi luajti si duhej, duke krijuar mjaft raste. A kam qenë nervoz në stol? Nervoz jo, por isha aktiv. Ju e dini që, nëse nuk i shfrytëzoni mundësitë e para, kundërshtari mund t’i ketë më pas ato. Ekipi ka bërë një ndeshje të madhe dhe i ka merituar tri pikët. Mariano? Ai mbërriti më vonë dhe momentet e tij do të vijnë. Ai e ka shfrytëzuar rastin që i dhamë në këtë ndeshje. Sezoni është shumë i gjatë dhe ne do t’i aktivizojmë të gjithë. Modric? Luka ka bërë një lojë shumë të mirë, atij i ka munguar vetëm goli. Ka përshkuar shumë zona të fushës. Keylor dhe porta? E thashë se kemi marrë vendimin që d

Pajaziti: Nuk e merituam humbjen

Sadat Pajaziti, kryetrajner i Gjilanit, komenton humbjen me 1:0 nga Prishtina, në ndeshjen e mbetur të elitës së futbollit.

“Isha i kënaqur me pjesën e parë, ishim mirë, kishim posedimin e topit e cila është ajo që po dëshirojmë gjatë gjithë kohës dhe ku po mundohemi atë ta bëjmë. Dhe kam qenë i kënaqur me angazhimin e lojtarëve e ku në përgjithësi kishim një Gjilan ndryshe nga tre ndeshjet e para pavarësisht humbjes që e bëmë.

Humbje nga një Prishtinë e cila është shumë e fortë, pavarësisht rezultateve që i ka pas dhe nuk është turp të mposhtesh nga Prishtina. Ndoshta nuk e merituam humbjen edhe pse Prishtina pati më shumë nga loja dhe e kërkoi më shumë fitoren, sepse ishin vendas dhe mbase në krizë të disa rezultateve”, tha Pajaziti.

Europa League, në fushë Milan, Arsenal e Chelsea

Nis sot sezoni i ri i Europa League ku 48 skuadra do të kërkojnë të fitojnë këtë trofe që mbahet nga Atletico Madrid me skuadrën e Simeones që është pjesë e Ligës së Kampioneve.

Në këtë edicion nuk mungojnë emrat e rëndësishëm të futbollit evropian si Milan apo Arsenali që do të luajnë ndeshjet e tyre në orën 21:00. Kuqezinjtë e Gattusos do të udhëtojnë drejt Luksemburgut për t’u përballur më debutuesit e Dudelange në ndeshjen e tyre të grupit F.

Trajneri italian ka vendosur të bëjë rotacion në skuadër, po pa hequr dorë nga Romagnoli dhe Higuain. Ndërsa Arsenali do të presë në Emirates Stadium skuadrën e Vorsklës. Kjo do të jetë përballja e parë mes londinezëve dhe ukrainasve në kompeticionet evropiane.

Në të njëjtën kohë, kjo është hera e parë që Arsenali do të luajë në një eveniment të tillë si Europa League nën drejtimin e Unai Emery që mori vendin e Arsene Wenger. Në të njëjtën fashë orare do të luaj