Bota - Page 642

Zuckerberg kërkon publikisht falje, por kjo nuk mjafton

/

“Ju premtoj se do punojmë më mirë në të ardhmen,” shkroi drejtori ekzekutiv i Facebook Zuckerberg në gazeta. Por falja me shkrim me sa duket nuk është e mjaftueshme.Përmes reklamave në gazeta Mark Zuckerberg kërkoi publikisht falje për skandalin mbi përdorimin e paautorizuar të të dhënave të miliona përdoruesve të Facebook. “Ju ndoshta keni dëgjuar

Dërgonte pako me material të rrezikshëm, arrestohet i dyshuari në SHBA

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka arrestuar një person i cili dyshohet se ka dërguar pako me përmbatje të dyshimtë në disa godina ushtarake dhe të shërbimeve amerikane të zbulimit në zonën e Uashingtonit. Personi është identifikuar si 43-vjeçari Tranh Cong Phan, i cili sipas FBI-së është vendosur të hënën në paraburgim. Ai u arrestua

Google Maps vjen tashmë edhe në shqip

/

Google Maps, apo shërbimi i hartave nga Google, vjen tashmë edhe në gjuhën shqipe, raporton TechSot.Al. Lajmi u mësua nga TechSot.Al, ku përveç shqipes, Google ka shtuar edhe 38 gjuhë të tjera që nuk kanë qënë të disponueshme në harta. Sipas Google, duke shtuar 39 gjuhë të reja në harta lejon që 1,25 miliarda njerëz

Rusia “synoi ta ndajë” Perëndimin

Helmimi i një ish-spiuni rus në Britani është pjesë e strategjisë së Kremlinit për të ndarë Perëndimin, duke kryer operacione të fshehta dhe pastaj duke nxitur dyshime dhe mosmarrëveshje rreth asaj se kush është përgjegjës, tha sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis. Një ditë pasi dhjetëra qeveri në gjithë botën njoftuan për dëbimin e 144

Miratohet gazsjellësi Rusi-Gjermani, “Nord Stream 2”

HAMBURG– Gjermania miratoi ndërtimin e gazsjellësit “Nord Stream 2” që kalon në detin Balltik, njoftoi sot Agjencia Federale Detare dhe e Hidrokarbureve (BSH). “Nuk kishte probleme në lidhje me navigimin apo mjedisin detar për të ndaluar ndërtimin e seksionit prej 31 kilometrash të gazsjellësit në zonën ekskluzive ekonomike”, deklaroi agjencia. “Nord Stream 2” pritet të

Trump-Merkel: Bashkëpunim për politika tregtare përballë Kinës

UASHINGTON– Presidenti amerikan, Donald Trump dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel diskutuan sot për çështjen e tarifave doganore gjatë një bisede telefonike, ku të dy liderët mbështetën idenë e një bashkëpunimi, për t’iu kundërpërgjigjur politikave tregtare kineze dhe sjelljes ndaj sipërmarrjeve. “Trump dhe Merkel biseduan për të bashkuar forcat për t’iu përgjigjur praktikave të padrejta ekonomike

BE-SHBA dëboi diplomatët rusë, Erdogan telefonon Putin: Të përkushtuar në zhvillimin e marrëdhënieve

Presidenti i Republikës së Turqisë Recep Tayyip Erdoğan dhe presidenti rus Vladimir Putin zhvilluan një bisedë telefonike, raporton Anadolu Agency (AA). Biseda vjen një ditë pasi vendet europiane dhe SHBA-të morën vendimin për dëbimin e dhjetëra diplomatëve rusë. Sipas informacioneve të Kabinetit të presidentit turk, Erdoğan në fillim të bisdës i shprehu ngushëllime presidentit rus

Zbuloni se cilat aplikacione kanë marrë të dhënat tona në Facebook

/

Sigurisht që shumica zgjedh të logohet nga Facebook duke mos humbur kohë për regjistrim dhe për të evituar harrimin e fjalëkalimit. Shumë përdorues të Facebook kur navigojnë në aplikacione ndodhen shpesh para alternativës për tu loguar nëpërmjet Facebook apo nëpërmjet krijimit të një llogarie të re.Sigurisht që shumica zgjedh të logohet nga Facebook duke mos

Pakistan, njihuni me Marvia Malik, spikeren e parë transgjinore (Foto)

PAKISTAN – Një kanal televiziv në Pakistan ka punësuar prezantuesen e parë transgjinore në këtë vend. Marvia Malik, gazetare e cila kishte punuar edhe si modele, ka thënë se ishte ndier shumë e emocionuar kur kishte marrë ofertën për punë shkruan BBC. 20-vjecarja ditën e premte dha edicionin e parë të lajmeve në televizionin Kohenoor,

Guta Lindore, për një muaj 1.433 civilë të vrarë

GUTA LINDORE/ANKARA (AA) – Mbrojtja Civile e Sirisë (Helmetat e Bardha) ka njoftuar se 1.433 civilë kanë humbur jetën në sulmet e ndërmarra gjatë periudhës 19 shkurt – 23 mars nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e tij në Gutën Lindore të Sirisë të cilën e mban nën rrethim, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një raporti

Turqi, kreu i opozitës shpreh dyshime mbi ofertën e BE-së

ANKARA (AA) – Udhëheqësi i partisë opozitare turke, partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli, ka deklaruar se anëtarësimi në Bashkimin Evropian (BE) nuk ishte një çështje e identitetit apo ekzistencës për Turqinë, raporton Anadolu Agency (AA). Bahçeli tha se BE-ja i kishte mbyllur plotësisht dyert e saj për Turqinë duke shtuar se “ky realitet

Ja kur del në treg Grand Theft Auto VI

/

Kanë kaluar rreth 5 vjet nga dalja në treg e lojës mjaft popullore Grand Theft Auto V, por gjatë kësaj kohe Rockstar nuk ka qënë në heshtje. Sipas TechSot.Al, duhet të presim edhe disa vite për lojën e radhës, Grand Theft Auto VI. Raporte të brëndshme bëjnë të ditur se nuk është vendosur akoma në

Skandali me të dhënat, BE ultimatum Facebook-ut: Brenda dy javësh…

Bashkimi Europian i ka dhënë një ultimatum rrjetit të njohur Facebook për t’ju përgjigjur çështjeve të ngritura pas skandalit të përdorimin e paautorizuar të të dhënave personale të individëve gjatë vitit 2016, që mendohet se janë përdorur në favor të fushatës presidenciale të Donald Trump në SHBA, ka vënë në lëvizje shtetet që të nisin

Fëmijë, sa më larg teknologjisë

/

Sipas studimeve të kryera në Shoqatën Kanadeze të Pediatrisë, fëmijët duhet ta shmangin përdorimin e teknologjisë. Fëmijët nën moshën 2 vjeçare duhet të mbahen larg tyre me pa tjetër, ndërsa ata që janë rreth moshës 3-5 vjeç mund t’i përdorin ato për 1 orë në ditë. Kurse ata nga 6-18 vjeç, mund të rrinë në

Një luftanije franceze kap gjysmë ton heroinë në Oqeanin Indian

Një fregatë franceze që operon në kuadër të operacionit “Task Force 150”, që lufton kundër trafiqeve në Oqeanin Indian, ka kapur më 25 mars gjysmë ton heroinë pranë gjirit Aden, njoftoi sot Shtabi i Përgjithshëm francez. Ekuipazhi i fregatës luftarake kundërnëndetëse “Jean de Vienne” zbuloi të dielën ngarkesën në bordin e një anije që lundronte

Turqi, konfiskohen mbi 100 kilogram heroinë

VAN (AA) – Më shumë se 100 kg heroinë u konfiskuan gjatë një operacioni policor në provincën lindore të Turqisë Van, raporton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë të lëshuar sot nga policia e provincës Van, thuhet se operacioni ishte drejtuar kundër trafikantëve të drogës të cilët finacojnë organizatën terroriste PKK/KCK në qarqet Bakala dhe

Bozdağ: Turqia nuk do të veprojë kundër Rusisë

ANKARA (AA) – Zëvendëskryeministri i Republikës së Turisë, Bekir Bozdağ, ka deklaruar se Turqia nuk planifikon të veprojë kundër Rusisë, pas dëbimit të dhjetra diplomatëve rusë në Evropë dhe në SHBA, si pjesë e një përgjigjeje të koordinuar ndaj helmimit të ish-spiunit rus në Britani të Madhe, raporton Anadolu Agency (AA). “Ka një lidhje pozitive

Irlanda do të dëbojë një diplomat rus

LONDËR (AA) – Ministria e Punëve të Jashtme e Irlandës njoftoi për dëbimin e një diplomati rus, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim nga MPJ e Irlandës thuhet se në samitin e liderëve të BE-së gjatë javës së kaluar, është arritur konsensus se Rusia është përgjegjëse për helmimin e ish-agjentit rus, Sergey