Bota - Page 635

Suedia vendos taksa mjedisore për avionët

STOCKHOLM (AA) – Qeveria suedeze ka njoftuar se që nga dita e sotme do të marrë një taksë mjedisore prej 6 deri në 40 euro për person nga avionët që ngrihen në fluturim nga aeroportet e vendit, raporton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Ministrisë suedeze të Konsumatorëve,

Kush janë gylenistët?

Turqia tash e një kohë të gjatë u është vënë pas mbështetësve të lëvizjes Hizmet të klerikut Fethullah Gulen, rivalit kryesor të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Mbështetësit e Gulenit, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, konsiderohen terroristë nga Turqia, ndërkaq Lëvizja Hizmet, që ka miliona mbështetës, në Turqi është shpallur terroriste. Erdogan ka

NASA alarmon: në tokë do bjerë sateliti i prishur, që peshon 8,5 ton

/

Mbetjet nga një stacion hapësinor i prishur kinez janë parë shumë pranë tokës dhe brenda 24 orëve të ardhshme pritet që të bjerë në tokë. Agjencia kineze e hapësirës tha se stacioni do të ri-hyjë në atmosferë në 24 orët e ardhshme – në përputhje me parashikimet e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA). Tiangong-1 ishte

Vrasja e 16 protestuesve palestinezë, Erdogan sulmon kryeministrin e Izraelit: Netanjahu terrorist

Vrasja e 16 protestuesve palestinezë në Gaza ka sjellë sërish përplasje të ashpra në distancë mes Turqisë dhe Izraelit. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ndërsa dënoi aktin, është shprehur se Kryeministri izraelit është një terrorist. Ai shkoi edhe më tej duke thënë se edhe Izraeli si shtet ka vepruar mbi baza pushtuese dhe terroriste. “Netaniahu,

Njihuni me shtetet më të pasura në botë, sipas FMN-së

Një nga elementët matës të pasurisë së një shteti është fuqia blerëse e qytetarëve të tij. Pikërisht shpenzimet mesatare për banor në vit janë edhe elementi matës i renditjes së mëposhtme. Renditje, e cila sjell edhe surpriza, me vendet prodhuese të naftës që dominojnë listën. Renditja bazohet në shifrat e publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar

Erdogan ‘kërcënon’ sërish Kosovën: Operacioni kundër FETO s’ishte i pari, turp Haradinajt që…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan nuk është ndalur me akuzat në drejtim të Kosovës. Gjatë fjalës së tij në kongresin e gjashtë të partisë se tij në qytetin Hatay, Erdogan falënderoi publikisht presidentin Hashim Thaçi për depërtimin e gjashtë gulenistëve nga Kosova. Ndërkohë ai e ka cilësuar si “turp” veprimet e kryeministrit Ramush Haradinaj.

“Doli edhe njëherë fytyra e vërtetë e FETO-s me veprimet në Kosovë”

ANKARA (AA) – Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy, në lidhje me protestat që janë mbajtur para Ambasadës së Turqisë në Prishtinë me arsyetimin se anëtarët e FETO-s gjenden atje, tha se “Fytyra e vërtetë e organizatës terroriste FETO, edhe njëherë është duke iu shfaqur botës pas veprimeve të ndërmarra

Lieberman: Izraeli nuk do të bashkëpunojë në hetimet për Gazën

KUDS (AA) – Ministri izraelit i Mbrojtjes, Avigdor Lieberman, deklaroi se vendi i tij, nuk do të bashkëpunojë me ndonjë hetim të mundshëm ndërkombëtar, lidhur me vrasjen e 15 palestinezëve në afërsi të kufirit me Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA). “Grupi i hipokritëve që kërkojnë një komision hetimor, duhet të ketë të qartë

Erdoğan për deklaratën e Netanyahut: Jeni një shtet i terrorit

ADANA (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka njoftuar se deri më sot në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit”, janë neutralizuar gjithsej 3.844 terroristë, raporton Anadolu Agency (AA).  Erdoğan ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se “ushtarët turq në Afrin kanë përndjekur të shtypurit”.  “Netanyahu, ju jeni shumë i

Hebrenjtë fanatikë bastisje Mesxhid-i Aksasë

KUDS (AA) – Bëhet e ditur se 275 hebrenjë fanatikë nën shoqërimin e policisë izraelite kanë bastisur Mesxhid-i Aksanë e cila gjendet në Kudsin Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA). Në njoftimin e publikuar nga Zyra e Fondacioneve Islamike të Kudsit është thënë se, “275 hebrenjë fanatikë nën shoqërimin e policisë izraelite kanë bastisur Mesxhid-i Aksanë

Google mbyll shërbimin ‘Goo.gl URL’

/

Në fund të këtij viti, Google do të ndalojë përdoruesit e rinj të krijojnë linçe të shkurtra me anë të shërbimit Goo.gl URL, mirëpo linçet do të vazhdojnë të punojnë për njëfarë kohe, shkruan Telegrafi. Përdoruesit e tanishëm do të lejohen të vazhdojnë përdorimin e Goo.gl për të parë se sa njerëz po klikojnë lidhjet

Sabotim nga Perëndimi, Rusia: Duan të anulojnë Kampionatin Botëror të futbollit

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova ka akuzuar Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara se po përpiqen të ndalojnë zhvillimin e Kupës së Botës në Rusi. Kjo pas situatës së tensionuar të krijuar mes Moskës dhe Perëndimit, pas helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal në Britani. Në një intervistë të gjatë për

Erdoğan deklaratë për 6 pjesëtarët e FETO-s të arrestuar në Kosovë

STAMBOLL (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot deklaroi se Agjencia Turke e Inteligjencës me një operacion në Kosovë kapi 6 përfaqësues të lartë të organizatës terroriste FETO në Ballkan, raporton Anadolu Agency (AA).  Presidenti Erdoğan në një tubim të Partisë Zhvillim dhe Drejtësi (AK Parti) në Stamboll tha se, “Agjencia Turke e Inteligjencës, me

SHBA përforcon vijën e frontit Munbixh-Mburoja e Eufratit

AZEZ/ANKARA (AA) – LEVENT TOK/MUHAMMED MİSTO Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), po rrit masat kundër një operacioni të mundshëm në rajonin Munbixh të Sirisë, ku Turqia dëshiron që ta pastrojë nga terrorizmi. Ushtria amerikane ka përforcuar forcat e saj në rajon. Sipas informacioneve që Anadolu Agency (AA) ka marrë nga burime të sigurta lokale

Përleshje në Sinai, vriten dy ushtarë egjiptianë

KAJRO (AA) – Të paktën dy ushtarë të vrarë dhe dy të tjerë të plagosur, është bilanci i një operacioni të cilin e ndërmorën forcat egjiptiane të sigurisë, në gadishullin e Sinait të trazuar, transmeton Anadolu Agency (AA). Ushtria e Egjiptit njoftoi se në 24 orët e kaluara kanë kryer një operacion kundër grupeve militante

Epoka e re digjitale shumë shpejtë do të ndryshojë bankat dhe sigurimet

/

Mënyra se si funksionon banka, marrim para hua dhe blejmë produkte të tilla si sigurimi, makina dhe shërbimet ligjore, do të ndryshojë në mënyrë dramatike për shkak të përparimeve eksponenciale në teknologji. Futuristi Gerd Leonhard, klientët e të cilit përfshijnë Vodafone, Prudential, Lloyds Bank dhe UBS, foli me Guardian Money për mënyrën se si trajtimi

Zgjidhen kodet e strukturës së FETO-s në Kosovë

STAMBOLL (AA) – Është realizuar një goditje e rëndë me operacionin e Agjencisë Turke të Inteligjencës (MIT) në bashkëpunim me inteligjencën kosovare, ndaj strukturës së Organizatës Terroriste FETO/Strukturës së Shtetit Paralel (FETO/PDY) në Ballkan, e cila gjithashtu organizon arratisjen e anëtarëve të saj nga Turqia në shtetet perëndimore, raporton Anadolu Agency (AA). Personat Cihan Özkan,

Rregulli i ri i BE’së: Brenda tri viteve, të gjithë automobilët duhet ta kenë këtë pajisje

/

Të gjithë automobilët e rinjë që do të shiten në Bashkimin Europian do ta kenë obligative të kenë të integruar një sistim të veqantë i cili do të thërret për ndihmë në rast të aksidenteve në trafik. Sekretari i Shoqatës Europiane të Prodhuesve të Makinave, ACEA Erik Jonert, tha se sistemi eCall “ka potencialin për

Kolumbi, piloti ateron avionin në autostradë

BOGOTA (AA) – Një aeroplan i vogël i llojit Cessna 172, ka ateruar në një autostradë në Kolumbi, pasi paraprakisht u përfshi nga një mot me erë dhe shi, raporton Anadolu Agency (AA). Bëhet fjalë për avionin i cili fluturonte në relacionin Tunja- Bogota, piloti i të cilit arrit ta aterojë me sukses pavarësisht se

Nokia 5233 shkaktar i vdekjes së vajzës tinejxhere në Indi?

/

Një vajzë tinejxhere ka ndërruar jetë pasi telefoni i saj i menjëhershëm shpërtheu papritur, gjatë mbushjes me rrymë. Uma Oram, një 18-vjeçare nga Kheriakani në Indi po e përdorte telefonin për të folur me një të afërm përderisa telefoni ishte duke u mbushur kur ndodhi incidenti, njoftoi Metro. Shpërthimi shkaktoi lëndime në gjoksin, dorën dhe

Guvernatori i Kemerovos jep dorëheqje pas zjarrit vdekjeprurës

Guvernatori i rajonit rus, Kemerovo ka dhënë dorëheqje, pas zjarrit vdekjeprurës në një qendër tregtare, që la të vdekur 64 persona, në mesin e tyre edhe dhjetëra fëmijë. Administrata në rajonin siberian ka njoftuar se guvernatori Aman Tuleyev ia ka dorëzuar dorëheqjen e tij presidentit rus, Vladimir Putin, “me kërkesën e tij”. Tuleyev dhe vartësit