Bota - Page 629

Bastisi zyrën e avokatit të Trump, presidenti amerikan i zemëruar me prokurorin: E turpshme

Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka lënë ende të kuptohet nëse ka ndërmend ta shkarkojë Prokurorin e Posaçëm Robert Mueller. Ky i fundit shkaktoi zemërimin e tij me marrjen e një autorizimi nga gjykata për të kontrolluar zyrën e avokatit personal të zotit Trump, Michael Cohen. Dje, gjatë bastisjes së zyrës së tij FBI-ja konfiskoi

Çështja siriane, Presidenti Trump anulon samitin latino-amerikan, do qëndrojë në Uashington

Presidenti amerikan, Donald Trump nuk do të marrë pjesë, ashtu siç ishte parashikuar, në samitin e Amerikave, që do të zhvillohej këtë fundjavë në Lima, por do të qëndrojë në Uashington për t’u marrë me dosjen siriane, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë. “Më kërkesën e presidentit Trump, zëvendëspresidenti Mike Pence do të marrë pjesë në

Ministri izraelit mbështet ushtarët që vranë palestinezin e paarmatosur

KUDS (AA) – Ministri izraelit i Arsimit, Naftali Bennett kritikoi stuhinë e reagimeve negative pas shfaqjes së një videoje që tregonte ushtarët izraelitë duke vrarë një të ri të paarmatosur palestinez, trasnmeton Anadolu Agency (AA). Bennett tha në median sociale se ai mbështet veprimet e ushtarëve të shfaqur në video. “Ushtarët izraelitë po mbrojnë jetët

“Arabia planifikon të ndërtojë kanal detar për ta shndërruar Katarin në ishull”

RIJAD (AA) – Një zyrtar saudit ka konfirmuar raportet e planeve për të ndërtuar një kanal detar përgjatë kufirit të Mbretërisë me Katarin, një lëvizje që do ta kthente gadishullin e Katarit në një ishull, transmeton Anadolu Agency (AA). Saoud al-Qahtani, një këshilltar në Gjykatën e Mbretërisë Saudite, përmes rrjeteve sociale tha se projekti ka

Zuckerberg: Ishte faji im dhe unë kërkoj falje

/

Shefi i Facebook, Mark Zuckerberg, la në valixhe xhinset dhe bluzën e zakonshme dhe zgjodhi të veshë një kostum të errët me kravatë ngjyrë vjollcë gjatë seancës në Senatin amerikan, ku u thirr për të shpjeguar se si të dhënat personale të 87 milionë përdoruesve të Facebook arritën në duart e kompanisë Cambridge Analytica. Në

Greva e punëtorëve për pagat, anulohen qindra fluturime në Gjermani

Mijëra pasagjerë në katër aeroporte gjermane, duke përfshirë edhe atë në Frankfurt, janë bllokuar të martën pasi stafi dhe punëtorët e disa sektorëve të tjerë kanë mbajtur protestë në këtë shtet duke rritur presionin për pagat, transmeton Reuters. Lufthansa ka njoftuar të hënën për anulimin e 800 fluturimeve. “Ne duam të nisim një sinjal të

Aksidentet në BE kanë shkaktuar vdekjen e 25.300 personave

BRUKSEL (AA) – Aksidentet e trafikut të cilat kanë ndodhur në shtetet e Bashkimit Evropian (BE), gjatë vitit 2017, kanë shkaktuar vdekjen e 25.300 personave, raporton Anadolu Agency (AA). ”Gjatë vitit 2017, në rrugët e BE-së, kanë humbur jetën 25.300 persona, ndërkohë që shumë persona kanë marrë lëndime të cilat do t’iu ndryshojnë jetën. Besoj

Hakohet ‘Despacito’ dhe shumë këngë tjera në YouTube

/

Hiti ‘Despacito’, i cili ka pasur mbi pesë miliardë shikime në platformën ‘YouTube’, sapo është hakuar. Përveç këtij hiti, edhe shumë artistë tjerë, këngët e të cilëve janë postuar nga Vevo, e kanë pësuar me fshirje të këngëve nga kjo platformë, duke përfshirë këngëtarët si Shakira, Selena Gomez, Drake dhe Taylor Swift, transmeton Telegrafi. Despacito është

Tensionohet situata, ushtarët grekë hapin zjarr kundër një helikopteri turk

Ushtarë grekë kryen të shtëna paralajmëruese për të detyruar një helikopter turk të kthehej nga një ishull në detin Egje’, njoftoi sot televizioni shtetëror grek, ERT duke cituar Ministrinë greke të Mbrojtjes. ”Helikopteri turk, që fluturonte ulët mbi ishullin e vogël grek, Ro, kishte detyruar trupat greke të hapnin zjarr me plumba gjurmëlënës”, tha televizioni

Kina paraqet ankesë në OBT kundër tarifave të SHBA-së

GJENEVË (AA) – Kina paraqiti ankesë në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) kundër tarifave të SHBA-së për çelikun dhe produktet e aluminit, transmeton Anadolu Agency (AA). OBT me seli në Gjenevë sot njoftoi se Kina ka propozuar 60 ditë konsultime me SHBA-të në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet. Nëse të dyja palët nuk arrijnë një

Erdoğan dhe Putin diskutojnë mbi sulmet në Duma dhe në Gutën Lindore

ANKARA (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në një bisedë telefonike me homologun e tij rus, Vladimir Putin, ka shprehur shqetësimet e tij mbi sulmet në qytetin Duma dhe në Gutën Lindore, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve të marra nga burimet presidenciale, në bisedën telefonike midis krerëve të të dy shteteve përveç marrëdhënieve

SHBA do t’i përgjigjet regjimit të Asadit për sulmin kimik

WASHINGTON (AA) – Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosura ti kundërpërgjigjen përdorimit të fundit të armëve kimike që ka bërë regjimi i Asadit mbi civilët sirianë, pavarësisht veprimit të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, deklaroi një diplomate e lartë amerikane, raporton Anadolu Agency (AA). “Aktualisht kemi tejkaluar thirrjet për

3 pjesëtarë të lartë të FETO-s sillen nga Gaboni në Turqi

ANKARA (AA) – Agjencia Turke e Inteligjencës (MIT), përmes një operacioni ndaj strukturës së organizatës terroriste FETO/PDY në shtetin qendror afrikan të Gabonit ka sjellë në Turqi tre krerë të organizatës, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave që AA ka siguruar nga burime të sigurisë, bëhet fjalë për personat Osman Özpınar, İbrahim Akbaş dhe

Zuckerberg: Facebook duhej të kishte bërë më shumë për të parandaluar ndërhyrjen Ruse

/

Themeluesi i Facebookut, Mark Zuckeberg, do të deklarojë para Kongresit amerikan se kompania e tij do të duhej të vërente ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, është bërë e ditur përmes një transkripti të dëshmisë së tij të prezantuar më 9 prill. “Ne kemi qenë shumë të ngadalshëm në procesin e të

Tregtia SHBA-Kinë, presidenti kinez del kundër: Nuk jam për “Luftë të Ftohtë” me Donald Trump

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëron qëndrimin kundër “mentalitetit të luftës së ftohtë”, ndërkohë që përpiqet të hapë ekonominë e vendit. BBC raporton se fjalimi i tij në Forumin e Boaos për Azinë, duket se është një tentativë për të qetësuar marrëdhëniet tregtare me Amerikën. Ai u zotua të shkurtonte tarifat e importeve për makinat dhe

Britani, Julia Skripal lirohet nga spitali

LONDËR (AA) – Julia Skripal, vajza e ish spiunit rus Sergej Skripal, e cila u shtrua në spital në mars me babain e saj të helmuar me një virus nervor, u lirua nga spitali, njoftojnë mediat britanike, transmeton Anadolu Agency (AA). Vajza 33-vjeçare e ish spiunit rus u lirua të hënën nga spitali në Salisbury

U helmua në mes të rrugës me agjent nervor, del nga spitali vajza e ish-spiunit rus

Yulia Skripal, vajza e ish-spiunit rus Sergei, e cila u helmua me agjent nervor në mes të rrugës në Salisbury të Anglisë, është nxjerrë sot nga spitali, raporton BBC. 33-vjeçarja është nxjerrë nga spitali i Salisbury ditën e sotme dhe është dërguar në një vend të sigurtë. Ndërkohë babai i saj 66-vjeçar mbetet në spital

Francë, policia pastron eko-kampin në mes të përplasjeve

PARIS (AA) – Në një operacion policia franceze ka arritur të pastrojë një kamp ambientalistësh të instaluar që nga viti 2008 në kuadër të një projekti të braktisur të aeroportit në perëndim të Francës, transmeton Anadolu Agency (AA). Rreth 2.500 pjesëtarë të policisë dhe xhandarmërisë përdorën gaz lotsjellës pas përplasjeve që shpërthyen nga qindra aktivistë