Category archive

Bota - page 473

Posted on në kategorine Bota

Erdogan: Turqia dëshiron të hapërojë së bashku me Afrikën

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, pas takimit me presidentin e Mauritanisë, Mohamed Ould Abdel Aziz, në kryeqytetin Nouakchott, deklaroi se Turqia dhe Mauritania vazhdojnë të ndërtojnë marrëdhënie dhe bashkëpunim të mirë i cili do të jetë në favor të të dyja palëve, duke shtuar se kjo do të inkurajojë investitorët turq që të investojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

10 të vdekur në një aksident hekurudhor

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën, ndërsa 15 të tjerë u plagosën në një aksident hekurudhor në Al-Bahaira, në veri të Egjiptit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Një tren mallrash dhe një tren udhëtarësh janë përplasur, sipas një deklarate të Ministrisë. Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur ambulancat në Kom Hamada, zona ku u regjistrua aksidenti,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Bill Gates: Monedhat virtuale si bitcoin janë duke vrarë direkt njerëzit

Themeluesi i Microsoft dhe një nga njerëzit më të pasur, tha se ka qëndrim të rezervuar për kriptomonadhat, dhe se ato “po vrasin njerëzit në një mënyrë mjaft të drejtpërdrejtë”. Këtë qëndrim e shprehu gjatë një diskutimi online në të cilin ai përgjigjet drejtpërdrejtë në çdo pyetje që një pjesëmarrës anonim i kërkon atij të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Putin: Jemi larg zgjidhjes për Sirinë

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin sot theksoi se zgjidhje për Sirinë mund të gjendet vetëm me forca të përbashkëta, por jo edhe kur mendohet për sigurimin e përparësisë taktike. Putini vlerësoi se situata në Siri është e rëndë dhe pikëpamjet për zgjidhje varen nga vullneti i palëve në konflikt dhe gatishmëria që ta ruajnë integritetin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

BE dhe SHBA dënojnë vrasjen e gazetarit sllovak

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë dënuar dje vrasjen e një gazetari sllovak investigativ që kishte hetuar evazionin fiskal dhe marrëdhëniet e errëta me biznesin. Jan Kuciak, 27 vjeç dhe e fejuara e tij u gjetën të vrarë në shtëpinë e tyre pranë Bratislavës. Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert, tha… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Acari në Evropë, mbi 20 të vdekur

Evropa është paralizuar nga reshje të dendura të borës dhe temperatura disa gradë nën zero, si pasojë e një vale të ftohti të ardhur nga Siberia, që ka shkaktuar më shumë se njëzet të vdekur në katër ditë. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Siri, nuk respektohet armëpushimi në Guta

Kombet e Bashkuara njoftuan të martën se luftimet kanë vazhduar në rajonet lindore të Sirisë, në Guta, që mbahet nga forcat rebele. Zona duhej të ishte në ditën e parë të asaj që u cilësua si “pushimi humanitar” i vendosur nga Rusia, për të lejuar civilët t’u shpëtojnë luftimeve. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Mesiq refuzoi të bëhet qytetar nderi i Sarajevës

Ish-presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq refuzoi që të bëhet qytetar nderi i Sarajevës, mirënjohje e cila ndahet nga Administrata e qytetit të Sarajevës. Në një deklaratë për N1, Mesiq konfirmoi se e ka refuzuar këtë mirënjohje me sqarimin se askush nga Administrata e qytetit nuk i është paraqitur t’i tregojë se është i kandiduar dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Armëpushim disa orësh në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një armëpushim 5 orësh në zonën e Ghoutës Lindore, në Siri. Marrëveshja do të përfshijë krijimin e një korridori humanitar për të lejuar largimin e civilëve. Zona pranë Damaskut, ku janë të bllokuar mbi 400 mijë civilë, është vënë në shënjestër të bombardimeve të ashpra të forcave siriane që mbështeten… Vazhdo të lexosh

Shko lartë