Category archive

Bota - page 473

Posted on në kategorine Bota

Trump shkarkon shefin politik Steve Bannon

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e ka shkarkuar, Steve Bannon, nga pozita e shefit politik. “Shefi i Stafit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly dhe Steve Bannon, janë pajtuar bashkërisht që sot të jetë dita e fundit e Steve në pozitë”, ka thënë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders. “Ne jemi të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Dëshmitarët: Gruaja bërtiste, vrasësi therte të gjithë para vetes

Dëshmitarët kanë qenë të tmerruar kur një sulmues me thikë theri disa persona në qytetin Turku të Finlandës. Kent Svenson (44) nga Suedia, i cili ka qenë dëshmitar i skenës së tmerrshme, tha se ka parë një njeri me “thikë të bardhë të madhe” duke vrapuar dhe duke therur të gjithë ata që i dilnin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Vozitësi i furgonit të vdekjes është vrarë në Cambrils

Policia katalonase ka konfirmuar sot se vozitësi i furgonit, i cili në qendër të Barcelonës hyri në mesin e njerëzve, duke shkaktuar vdekjen e 13 personave, ishte nj[ri nga pesë terroristët, të cilët u vranë nga policia në qytetin bregdetar Cambrils. Pas sulmit në Barcelona, sulmi terrorist ndodhi edhe në  Cambrils, ku automobili hyri në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Lajme

Sulm me thikë edhe në Gjermani, ka të vdekur

Një person ka gjetur vdekjen dhe një tjetër është plagosur në një sulm me thikë në qytetin gjerman Vupertal, në perëndim të vendit, ndërsa sulmuesi është edhe më tej në arrati, njoftoi policia gjermane. “Mund të konfirmojmë se ka ardhur deri në një sulm vdekjeprurës. Një person ka vdekur dhe tjetri ndodhet në spital”, ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Gabriel akuzon Erdogan për përzierje në punët e brendshme të Gjermanisë

Porosia e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan me të cilën ka ftuar votuesit turq në Gjermani që të mos votojnë për koalicionin qeverisës në muajin e ardhshëm, është akt i përzierjes në sovranitetin e shtetit tonë, deklaroi sot shefi i diplomacisë gjermane Sigmar Gabriel. Erdogan sot tha se Partia Demokristiane e kancelares gjermane Angela Merkel… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Trump: Terrorizmi islamik duhet ndaluar me çdo mjet

Presidenti amerikan, Donald Trump vlerësoi sot se terrorizmi islamik radikal duhet të ndalohet me çdolloj mjeti të nevojshëm, pa dhënë më shumë sakstësime se çfarë nënkuptonte me këtë. “Terrorizmi islamik radikal duhet të ndalohet me çdolloj mjeti të nevojshëm! Gjykatat duhet të na kthejnë të drejtat mbrojtëse. Duhet të jemi të fortë!”, shkruan në “Twitter” Trump. Ky… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Sulmi në Barcelonë, super-polici vrau katër nga pesë terroristët

Një polic kishte vrarë katër nga pesë terroristët e vrarë në qytetin bregdetar katalonas Cabrila, transmetojnë mediat lokale. Shefi i policisë, Jozep Luis Trapero, i cili po drejton hetimet lidhur me sulmet terroriste në rrethinën e Barcelonës, ka thënë sot për media se një polic ka vrarë katër terroristë. “Nuk e ka lehtë edhe pse… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Erdogan: Partia e Merkelit, armike e Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të premten se partia e kancelares gjermane, Angela Merkel, Partia Kristian – Demokrate dhe aleatët e saj, janë armiq të Turqisë, duke ju bërë thirrje votuesve turq në këtë vend, që të mos i votojnë ata, në zgjedhjet e muajit të ardhshëm. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Haradinaj: Bashkëndjejmë dhimbje me popullin spanjoll

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se akti terrorist në Barcelonë është një akt i tmerrshëm e me shumë viktima të pafajshme. “Në këto çaste të dhimbshme bashkëndjejmë me familjet e viktimave dhe popullin spanjoll”, ka shkruar ai në facebook Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Barcelonë, dyshime për një sulm tjetër terroriste, vriten katër persona

Polica në Spanjë ka ndaluar me sukses një sulm tjetër të mundshëm terrorist në jugperëndim të Barcelonës, ku janë vrarë katër persona, si dhe është arrestuar një persona. Dy oficerë policia janë shtypur në një postbllok në Barcelonë, vetëm disa orë pas sulmit ku mbetën 13 të vdekur. Një Ford Focus i bardhë kaloi përmes bllokadës,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Kryeministri spanjoll Rahoj: Jemi vend i lirë dhe do mbrojmë parimët që garantojnë atë liri

Kryeministri spanjoll Mariano Rahoi Brej shpalli ditë zie pas sulmit terrorist në Barcelonë. Jemi duke përjetuar dhimbje nga një sulm i rëndë, tha Rahoi, në një konferencë për shtyp, duke shtuar se do të bëj të pamundurën që t’u gjindet afër familjeve të viktimave, në këto momente të rënda. “Ne të gjithë ndajmë të njejtën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Policia spanjolle në “gjueti” pas sulmuesve në Barcelonë

Personi i cili hyri me kamion në turmën e njerëzve në sheshin Las Ramblas në Barcelonë dhe shkaktoi një numër të madh viktimash, ende gjendet në arrati, njoftojnë autoritetet spanjolle. Policia për momentin është vënë në kërkim të kryerësit të dyshuar të këtij rasti, përgjegjësinë për të cilin e mori organizata terroriste ISIS. Deri në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Reagime botërore pas sulmit në Barcelonë

Reagime të shumta kanë ardhur pas sulmit në Barcelonë të Spanjës, ku humbën jetën 13 kurse mbetën të lënduar më shumë se 80 persona. Sulmi, për të cilin përgjegjësinë e mori grupi terrorist ISIS, u dënua nga liderë të shumtë botëror. “Do bëjmë të pamundërën që të ndihmojmë. SHBA dënon ashpër sulmin terrorist në Barcelonë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

(VIDEO) Sulm terrorist në Barcelonë, ka viktima

Një furgon është përplasur në mesin e këmbësorëve në Las Ramblas në qendër të Barcelonës. Policia ka konfirmuar deri më tash se një person ka vdekur, derisa 32 persona janë lënduar, 10 prej tyre seriozisht. Ajo ka thënë se sulmin është duke e trajtuar si terrorist. “Një furgon është përplasur në Las Ramblas në Barcelonë”,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota

Në Siri janë gjetur armë kimike amerikane dhe britanike

Raportet për armë të prodhimit amerikan dhe britanik, që janë gjetur në magazinat e braktisura për armë të kryengritëse në Siri, duhet që të hetohet, deklaroi zëvendës zëdhënësi i KB-së Farhan Hak, duke shtuar se Damasku nuk ka dërguar informacione për këtë rast në Organizatë. Vazhdo të lexosh

Shko lartë