Byrek me qepë të njoma dhe oriz

Meqenese jemi akoma ne sezonin e qepeve te njoma, provojeni.
Per brumin:
500 g 
250-300 ml uje
1 luge caji kripe

Per gjellen:
Rreth 1 kg qepe te njoma
1 filxhan kafe oriz
1/2 gote qumesht me ajke
Kripe
Gjalp & vaj ulliri

Përgatitja: Ne nje tenxhere hedhim pak vaj ulliri dhe gjalp, skuqim pak qeper e grira. Shtojme orizin, qumeshtin, i lejme pak min. I shtojme dhe kripen dhe e kemi gati 
Pergatisim dhe brumin (Menyren si e keni me video)☺️ e ndajme me pas ne kulac.
Kulacet i hapim 1 nga 1. I i ndajme ne 2 grupe dhe i lyejme me vaj siper njeri tjetrit. Hapim 1 pete dhe e vendosim ne taven e lyer me pak vaj. Hedhim gjellen. Hapim dhe peten tjeter. E vendosim siper. E presim dhe I hedhim pak gjalp te shkrire me ajke. E pjekim ne furre per 30-40 min ne 200-220 grade. Dhe pastaj e shijojme me torator (apo tarator si doni quajeni.