Bëhet i kuq Uji i lumit Inhulets në Ukrainë

Uji i lumit Inhulets u bë i kuq dy ditë pasi raketat ruse goditën strukturat hidraulike në Kryvyi Rih në një sulm të synuar në infrastrukturën e qytetit të lindjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Mbetet e paqartë pse lumit i ndryshoi ngjyra pas sulmit, që shkaktoi rritjen e nivelit të lumit me pesë metra, duke përmbytur pjesë të qytetit dhe duke nxitur evakuimin.

Por përtej përmbytjeve, banorët e këtij rajoni u mbështetën në ato objekte ujore për ujin e tyre të pastër dhe humbën përkohësisht aksesin në ujin e tyre të rubinetit.

Oleksandr Vilkul, kreu i administratës ushtarake të Kryvyi Rih, tha të premten në Telegram se “furnizimi me ujë i qytetit është stabilizuar”.