Bayern Munich akuzohet për mosrespektim të Bundesligës, pas humbjes tronditëse ndaj Mainzit

Trajneri i Hertha Berlinit, Felix Magath, ka reaguar ashpër pasi Mainz mori një fitore shokuese 3-1 ndaj kampionëve të Bundesligës, Bayern Munich, të shtunën pasdite.

Bayerni u kurorëzua fundjavën e kaluar me titullin kampion pas fitores së tyre në “Der Klassiker” ndaj Borussia Dortmundit dhe më pas pësoi humbjen e parë në ligë që nga shkurti, nga skuadra e mesit të tabelës, Mainzi.

Tani trajneri i njohur, Magath, ka frikë se një përsëritje e paraqitjes së dobët të së shtunës fundjavën e ardhshme kundër rivalëve të Herthas, Stuttgart, mund të dëmtojë shanset e ekipit të tij për të qëndruar në Bundesliga.

“Situata është ende kritike mes Stutgartit, Bielefeldit dhe nesh”, ka thënë fillimisht Magath për Sky pas barazimit 1-1 të Herthës në Arminia Bielefeld.

“Nuk dini çfarë të thoni për këtë. FC Bayern është kampion, nuk e di nëse ata tani janë ndalur së luajturi. Unë pashë vetëm rezultatin, nuk e di si erdhi, por nuk është e bukur”, shtoi gjermani kur u pyet për ndeshjen e Bayernit me Stuttgartin javën e ardhshme.

“Për të gjitha skuadrat, sezoni zgjat deri në ditën e fundit të ndeshjes dhe nuk e di pse një ekip mund të thotë më pas: “Ne nuk do ta luajmë sezonin deri në fund dhe do të përfundojmë tre ndeshje para mbylljes”.

“Kjo nuk i shërben Bundesligës dhe as konkurrencës”, përfundoi trajneri i Hertha Berlinit.

Situata e rënies nga kategoria në Bundesliga

Me Greuther Furth tashmë të rënë në nivelin e dytë, dy vendet e mbetura të rënies po diskutohen nga tre skuadra.

Arminia Bielefeld aktualisht zë vendin e dytë që bie automatikisht dhe qëndron dy pikë pas Stutgartit, i cili është pas Herthas me katër pikë dallim, ndërsa kërkon të shmangë vendin e barazhit.

Hertha, e cila takohet me Mainzin fundjavën e ardhshme, i duhet edhe rezultati i Stuttgartit kundër Bayernit për të garantuar sigurinë për një sezon tjetër, ndërsa Bielefeld do të rrëzohet nëse Shtutgarti mund kampionët dhe ata nuk arrijnë të fitojnë ndaj Bochum.