Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur 15,800 personel ushtarak

Rusia ka humbur 15,800 personel që kur trupat filluan agresionin në Ukrainë më 24 shkurt, sipas qeverisë ukrainase.

Autoritetet gjithashtu pohuan se forcat e armatosura ruse kanë humbur tani 1,597 automjete të blinduara, 124 helikopterë dhe 530 tanke.

Shifrat e dhëna nga zyrtarët ukrainas nuk mund të verifikohen nga Sky News.

Këtë muaj, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pretendoi se 498 nga trupat e saj ishin vrarë në Ukrainë dhe 1,597 të tjerë u plagosën.

Ishte hera e parë që Kremlini kishte vendosur një shifër për viktimat e tij që nga fillimi i pushtimit.