Arrihet marrëveshja: Odegaard është i Arsenalit

Martin Odegaard duket se do të largohet nga Real Madrid pas një vere spekulimesh rreth mesfushorit.

Norvegjezi kaloi gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim te Arsenali dhe ndërsa nuk arriti majat e huazimit të tij me Real Sociedad në sezonin e mëparshëm, ai bëri mjaft për të bërë përshtypje te klubi londinez.

The Gunners e bënë Odegaardin një nga objektivat e tyre kryesore për këtë verë, megjithëse ata panë pak nga cilësitë e tij.

Norvegjezi u kthye në Real Madrid dhe dukej se do të bëhej një pjesë e rëndësishme e planeve të Carlo Ancelottit.

Por, që atëherë – është bërë e qartë se Odegaard do ta kalonte edhe një herë sezonin e ardhshëm në periferi, duke u qenë pas zgjedhjeve si Luka Modric, Toni Kroos, Fede Valverde dhe Isco.

Në fakt, Odegaard madje mbeti i paregjistruar për javën e parë të La Ligës.

Dhe ai skenar duket se është i mjaftueshëm për ta detyruar 22-vjeçarin të largohet, dhe këtë herë përfundimisht.

Sipas ekspertit të transferimeve Fabrizio Romano, Odegaard tashmë ka rënë dakord të bashkohet me Arsenalin në një kontratë deri në vitin 2026.