Arratisja e presidentit të Afganistanit: Ai tha se po shkon në takim, pastaj iku me helikopter

BBC foli sot me ish-deputeten afgane Elay Ershad pasi talebanët morën kontrollin e vendit.

Ajo e quajti ish-presidentin Ashraf Ghani një “frikacak” për ikjen në Taxhikistanin fqinj.

“Ai u largua nga pallati presidencial me helikopter të dielën, dhe ai u tha kolegëve të tij se po shkonte në një takim me ministrin e Mbrojtjes”, tha Ershad.

“Unë jam aq e zemëruar sa nuk mund ta përshkruaj me fjalë. Ai u largua nga vendi dhe njerëzit. Nuk e di pse i besova dhe votova për të,” shtoi ish-deputetja.

Dje, një ndihmës i ish-presidentit tha për BBC se udhëheqësit afganë i kishin kërkuar Ghani të largohej nga vendi për të shmangur gjakderdhjen, duke shtuar se tani ish-presidenti kishte në plan të kthehej në vend një ditë.