Antony Blinken viziton spitalin e fëmijëve në Kiev

Sekretari i Shtetit të SHBA-së Antony Blinken vizitoi të enjten Spitalin Kombëtar të Specializuar të Fëmijëve Ohmatdyt në Kiev. Ai u takua me fëmijët që po trajtoheshin atje, duke përfshirë disa të plagosur në luftë si dhe me Patron, qenin që ka fituar famë ndërkombëtare, sipas CNN.

Kryediplomati amerikan, i shoqëruar nga ambasadorja e SHBA-së në Ukrainë, Bridget Brink, vizitoi Ukrainën gjatë një udhëtimi të papritur në Ukrainë. Blinken pozoi për një foto me qenushin e veshur me jelek.

“Ne kemi një histori të gjatë të çminimit,” tha Blinken. “Ne jemi të nderuar që punojmë me ju për këtë.”

Blinken vizitoi spitalin dhe vizitoi disa nga pacientët e tij, duke përfshirë një Maryna gjashtëvjeçare, e cila humbi një pjesë të këmbës dhe ka qenë në spital e shtruar që nga maji pasi u plagos në Kherson.

Blinken më pas shkoi në një dhomë tjetër për të takuar më shumë fëmijë që janë në spital.

Ai mbante një shportë plot me lodra.

Blinken bëri një foto dhe i dhuroi një lepur prej pellushi 13-vjeçares Kateryna e cila u plagos në sulmin në stacionin hekurudhor Kramatorsk në fillim të prillit; nëna e saj u vra.