Analizë: Pse Liverpooli ka bërë një fillim kaq të ngadaltë të sezonit në Premier League?

The Guardian, përktheu Syri.net Kosova

Lëndimet dhe largimi i Sadio Mané janë ndër arsyet që skuadra e Jürgen Klopp ka dy pikë nga tre ndeshje.

Liverpool ka bërë fillimin e tyre më të keq në një sezon në Premier League nën Jürgen Klopp, duke dështuar të fitojë në asnjë nga tre ndeshjet e tyre hapëse për herë të parë që nga 2012-13 dhe duke u tejkaluar nga “klubi i krizës” Manchester United pas humbjes në Old Trafford të hënën.

T’i hedhim një vështrim arsyeve pse…

Një listë e gjatë lëndimesh

Pankina e Liverpool-it në Old Trafford, edhe pse jo 11-ta fillestare – u zbeh në krahasim me përvojën dhe opsionet e ndryshimit të lojës në dispozicion të Erik ten Hag. Klopp kishte 14 lojtarë jashtë fushës nga ajo që mund të konsiderohej skuadra e tij e parë dhe iu drejtua 19-vjeçarit Fábio Carvalho, duke bërë vetëm paraqitjen e tretë zëvendësuese në Premier League në karrierën e tij, për të ndezur përgjigjen e vonuar kundër United. Liverpooli e filloi sezonin me probleme dëmtimi – Diogo Jota dhe Ibrahima Konaté kryesorët – dhe lista është rritur çdo javë që kalon., transmeton Syri.net Kosova

Lëndimi i Naby Keïta thellon problemet e përzgjedhjes së Liverpool-it

Problemi i fundit i Naby Keïta-s në fitnes çoi në katër mesfushorët e lënduar kundër United, megjithëse kjo nuk e justifikon paaftësinë e Liverpool-it për t’u marrë me shpejtësinë, lëvizshmërinë dhe agresionin e vendasve. Vetëm një nga katërshja – Thiago Alcântara – mund të shihej si një titullar i sigurt me të gjithë në dispozicion dhe vendimi i Klopp për të mbajtur Fabinhon në stol për 59 minutat e para kontribuoi në dështimet e skuadrës. Menaxheri ishte i bindur këtë verë se nuk kishte nevojë të nënshkruante një tjetër mesfushor. Klopp dëshiron të mbajë një shteg të hapur për adoleshentët Harvey Elliott dhe Carvalho, dhe nuk mund të fajësohet për mbajtjen e këtij parimi duke qenë se ka qenë thelbësor për zhvillimin e Liverpool-it si një ekip. Fillimi me 36-vjeçarin James Milner në dy nga tre ndeshjet hapëse nuk është një shenjë e shëndetshme për një klub që ushqen ambicie për titull, megjithatë, dhe pa përmirësim të papritur në dhomën e trajtimit, Klopp mund të ketë nevojë të rishikojë qëndrimin e tij për përforcimin. Një lëvizje për Jude Bellingham nuk pritet deri në verën e ardhshme me Borussia Dortmund që refuzon të konsiderojë shitjen e anglezit këtë sezon. Milner, Keïta dhe Alex Oxlade – Chamberlain janë jashtë kontratës verën e ardhshme, por Liverpool-it mund t’i duhet të fillojë rindërtimin e mesfushës së tyre më herët se sa ishte planifikuar.

Mungon Mané

Humbja e një lojtari si Sadio Mané do të prishte çdo skuadër, veçanërisht pas gjashtë vitesh në të cilat mirëkuptimi i tij me Roberto Firminon dhe Mohamed Salah ishte jetik për suksesin e Liverpool-it dhe kalimi i vijës së sulmit të Klopp vështirë se është ndihmuar vetëm nga përjashtimi i Núñez-it. daljen e tij të dytë në Premier League. Ose nga mungesa e vazhdueshme e Jotës. Ndikimi i menjëhershëm i largimit të Mané është ndjerë para portës dhe jo në ndeshjen e përgjithshme të Liverpool-it, gjë që do ta ngushëllojë Kloppin teksa ai mendon se si të ndezë fushatën. Liverpool ka mesatarisht 17.3 goditje për ndeshje këtë sezon. Vetëm Manchester City, me 18, është mesatarisht më shumë. Liverpooli vazhdon të dominojë posedimin e topit, mesatarisht 70% për lojë. Sërish vetëm City, me 70.5%, kanë mesatare më të mirë.

Përçarje dhe dobësi

Zhgënjimi i Liverpool-it është shfaqur në shfaqje të rralla të mospajtimit dhe mosdisiplinës. Ishte goditja me kokë e Núñez – kartoni i parë i kuq për sjellje të dhunshme të epokës së Klopp – dhe Milner që qortoi Virgil van Dijk pas golit të parë të United. Kapiteni, Jordan Henderson, gjithashtu shkëmbeu fjalë me Trent Alexander – Arnold në fushën e Old Trafford. Dy mbrojtësit nuk mund të kishin ankesa. Të dy ishin të varfër të hënën dhe në ditën e hapjes në Fulham. Erik ten Hag kishte në shënjestër Alexander-Arnold dhe u shpërblye kur mbrojtësi i djathtë, si dhe van Dijk, u ‘shuan’ kur Sancho avanncoi drejt golit.