Ambasada e Francës në Kosovë shkruan për Lojërat Olimpike dhe uron xhudistet kosovare

Janë mbyllur Lojërat Olimpike në Tokio të Japonisë.

Dorëzimi i flamurit olimpik është bërë dje dhe tani atë e mbanë Franca që është organizatore e olimpiadës së ardhshme.

Ambasada e Francës në Kosovë, ka ka shkruar për këtë ngjarje të madhe. Pas tri viteve, Franca do të jetë organizatore e Lojërave Olimpike Paris 2024.

Ambasada e Francës në Kosovë ka uruar edhe dy xhudistat kosovare, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova për medaljet e fituara.

“Ceremonia e mbylljes së Lojërave olimpike Tokio 2020 u zhvillua dje. Urime xhudisteve kosovare që fituan dy medalje të arta brilante!”

“Franca gjithashtu u dallua me 33 medalje të fituara (10 të arta, 12 të argjendta, 11 të bronzta). Urime ekipit francez!”

“Dorëzimi i flamurit olimpik u bë dje dhe tani i takon Francës të marrë pishtarin me Parisin 2024. Do të jetë hera e tretë që Franca organizon Lojërat olimpike verore në Paris, pas vitit 1900 dhe 1924, pra 100 vjet pas edicionit i fundit parisien të Olimpiadës”, ka shkruar ambasada franceze në Kosovë. 

La cérémonie de clôture des Jeux Olympiques de Tokyo 2020 s’est déroulée hier. Félicitations aux judokas kosovares 🇽🇰…

Posted by Ambassade de France au Kosovo – French Embassy in Kosovo on Monday, 9 August 2021