22 emigrantë vdesin pas mbytjes së gomones

Të paktën 22 emigrantë, duke përfshirë tre fëmijë, janë mbytur në brigjet e Libisë, njoftoi OKB.

Pas nëntë ditësh në det, teksa ishin afër bregun gomonia u mbyt dhe nga 83 emigrantë që ishin në bord, mbijetuan  61 persona.

Të mbijetuarit, shumica prej tyre nga Mali, u shpëtuan nga roja bregdetare libiane dhe u dërguan në breg. Qeveria e Malit njoftoi sot, se një krizë urie që rrjedh nga lufta në Ukrainë mund të rrisë shumë përpjekjet për të udhëtuar në Evropë.

22 të vdekurit ishin në mesin e një grupi prej 83 emigrantësh të bllokuar në një varkë që ishte në rrezik që nga 22 qershori, tha në një deklaratë ministria e jashtme e Malit.