“Vuçiç, kukull e Putinit, lufta mund të përshkallëzohet”, Albin Kurti: Futeni Kosovën në NATO

Duke marrë shkas nga lufta ruse në ukrainë,kosova kërkon anëtarësin në nato. Në një intervistë për ‘La Repubblica’ ,kryeminstri albin kurti u shpreh së konflikti mund të pëshkallëzohet edhe në ballkanin perendimor për shkak të marrëdhenieve tëngushta mes Rusisë dhe Serbisë.

ALBIN KURTI

KRYEMINISTËR I KOSOVËS

“Serbia dëshiron para evropiane dhe armë ruse. Në fakt ai është “një kukull e Kremlinit” që sundon një vend që imiton Rusinë edhe pse nuk është. Këtu janë tre kombe të NATO-s: Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi. Pastaj është Kosova ime, e cila nuk është në NATO. Ne duhet të marrim një hap të mëtejshëm drejt partneritetit në Programin e Paqes të NATO-s, e cila është vendimtare për sigurinë e zonës.”

Kryeministri kurti ka komentuar edhe dekjlaratat e presidentit rus , vladimir putin, duke thënë se kreu ui kremlinit po mundohet të mbrojë ndërhyrjen ruse.

ALBIN KURTI

KRYEMINISTËR I KOSOVËS

“Presidentit Putin i pëlqen të interpretojë ndryshe ndërhyrjen e NATO-s për të justifikuar hegjemoninë ruse. Ne kishim zgjedhje në Kosovë dhe një referendum gjatë pushtimit serb, por referendumet në Krime dhe Donbas ishin shumë të ndryshme: kutitë e votimit ishin në duart e ushtarëve rusë të armatosur.”

Serbia është i vetmivend në Ballkanin Perëndimor që nuk ka pranuar të vendosë sanksione ndëshkuese ndaj rusisë.