Shumë gjatë po presim, por nuk dorëzohemi

Shkup, 18 mars – Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria presin fillimin e negociatave dhe një kontinent të bashkuar, më rezistent ndaj kërcënimeve. Në rajon po bëhen përpjekje për të parandaluar përhapjen e luftës në Ballkan.

Në një kohë të ndryshimeve globale, ne jemi gati të përshtatemi, por nuk jemi gati dhe nuk duam të ndryshojmë qëllimet tona strategjike, ndaj hapja e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është prioriteti ynë më i lartë, tha dje zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, në debatin “Bashkëpunimi Rajonal për Integrim Europian” organizuar në kuadër të nismës “Dialogjet Ballkanike” në Tiranë.

“Askush nuk e mendonte se sot do të na duhej të debatonim “perspektivat e integrimit në BE në Ballkanin Perëndimor në kohë krize”. Fatkeqësisht, jemi dëshmitarë të konflikteve në tokën evropiane, me pasoja për Bashkimin Evropian, por edhe për ne, vendet e rajonit. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të përfundojë bashkimi i kontinentit, për ta bërë atë më të fortë dhe më rezistent ndaj çdo kërcënimi aktual ose të ardhshëm,” tha Mariçiç, transmeton Zhurnal nga DW.

Ai u takua dje me zv.kryeministrin e qeverisë shqiptare, Arben Ahmetaj, ministren e Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryenegociatorin për anëtarësimin e Republikës së Shqipërisë, Zef Mazi. Takimet rikonfirmuan pikëpamjen se të dy vendet nuk po heqin dorë nga BE-ja pavarësisht pritjes së gjatë.

“Dy vendet mike kanë një rrugë të përbashkët drejt anëtarësimit në familjen evropiane, rrugë në të cilën kemi treguar pjekuri për integrim dhe bashkëpunim rajonal, gjë e cila konfirmohet edhe përmes aktiviteteve të ndërmarra nga nisma Open Balkans. “Është koha që të valorizojmë atë që kemi arritur deri më tani në fushën e reformave dhe t’i japim Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë një datë për fillimin e negociatave me Bashkimin”, tha Mariçiç në takimet me Ahmetajn dhe Xhaçkën.

Në Tiranë ai u takua edhe me Përfaqësuesin e ri Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Saracin, i cili përcolli mesazhin se Republika Federale e Gjermanisë vazhdon të mbështesë vendet e Ballkanit Perëndimor në përpjekjet e tyre për anëtarësim në BE, e cila është veçanërisht të rëndësishme për rajonin në kohën kur përballen me sfida.

Pika poroze

Mesazhi nga Shkupi dhe Tirana vjen në një kohë kur frika po rritet se lufta në Ukrainë mund të përhapet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ndërsa Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk kanë dilema se ku e shohin të ardhmen e tyre, vëmendja përqendrohet në vendet ku ndikimi rus konsiderohet i madh, transmeton Zhurnal.

“Ne duhet të sigurohemi që lufta në Ukrainë të mos përhapet në Ballkan,” tha Stuart Piç, i dërguari special britanik për Ballkanin Perëndimor, i cili do të marrë pjesë në një panel me temë “Britania dhe Ballkani Perëndimor në dritën e lufta në Ukrainë” në Zagreb sot.

“Situata në BeH është shqetësuese. Sigurisht, kjo është një situatë politike, një çështje politike, jo një krizë sigurie, por ne duhet të punojmë që të mos kthehet në atë. Me një luftë që shpërthen jo shumë larg nga ku jemi sot, ne duhet të sigurohemi që lufta të mos përhapet në këtë rajon. Unë jam duke punuar me miqtë tanë në rajon për të parandaluar që kjo të ndodhë,” tha Piç për HINA.

Rusia kërkoi garanci përpara pushtimit se Ukraina nuk do të anëtarësohej në NATO, dhe së fundi ambasadori rus në BeH, Igor Kalbukhov, tha se Sarajeva kishte të drejtë të vendoste nëse do të anëtarësohej në NATO, por paralajmëroi se Moska rezervoi të drejtën për të reaguar. një mundësi e tillë në përputhje me interesat e saj.

“Ne e respektojmë nëse vendet në rajon nuk e duan NATO-n, por atyre që e duan duhet t’u jepet mundësia”, tha Piç, duke shtuar se e njëjta gjë vlen edhe për anëtarësimin në BE.

Sipas tij, qëllimi është ruajtja e stabilitetit të Ballkanit Perëndimor dhe ai e quan rritjen e fundit të numrit të trupave të EUFOR-it në BeH nga 600 në 1,100 një “demostrim të dukshëm të pranisë”.

Rrezik nga niveli i parë

A do të krijojnë sfidat aktuale të sigurisë mundësi të reja për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor? Vesna Pusic, ish-shefe e diplomacisë kroate, beson se BE-ja më në fund e ka kuptuar se është bërë shumë e rrezikshme të lërë tema dhe procese të papërfunduara për konsolidim në territorin evropian, se ky është një kërcënim i nivelit të parë dhe se duhet bërë diçka për gjashtë vendet të cilat nuk janë anëtare të BE-së.

“Nga pikëpamja e sigurisë, BeH dhe Mali i Zi janë më të ndjeshmit, sepse ekziston lloji më i pranishëm dhe më agresiv i pengjeve dhe lojtarëve rusë dhe Putinit, përmes të cilëve politika e Putinit ka destabilizuar ato vende për vite me radhë. “Në të njëjtën kohë, duhet thënë se BE-ja, të paktën në dhjetë vitet e fundit, thjesht nuk është marrë me këtë temë dhe me atë pak që është marrë, e ka bërë në mënyrë të gabuar. ka thënë Pusiç.

Sipas saj, lufta në Ukrainë i ka trembur pak destabilizuesit e Putinit në Ballkan, sepse mentori i tyre i paprekshëm dhe Rusia tani janë nën sanksione, ndaj kanë frikë se e njëjta gjë mund t’u ndodhë atyre.

Një “ishull” i vetmuar

Në këtë moment të ndjeshëm ndaj sigurisë për Evropën dhe rajonin, angazhimet strategjike dhe vlerat demokratike drejt të cilave RMV po drejtohet nuk vihen në pikëpyetje. Në këtë kontest, qëndrimet e partisë parlamentare “E Majta”, e cila dy ditë më parë njoftoi se deputetët e saj kishin një takim pune 90 minuta me ambasadorin rus Sergei Baznikin, konsiderohen si një ishull i vetmuar dhe i izoluar.

“U hapën edhe çështje me rëndësi për Ballkanin Perëndimor, si dhe deklaratat e pamatura rusofobike të ministrit të Jashtëm z. Bujar Osmani, të cilët u vlerësuan si provokues dhe armiqësor dhe që nuk kontribuojnë aspak në zhvillimin e marrëdhënieve tradicionalisht të mira mes popullit maqedonas dhe rus. Deputeti Apasiev u distancua nga veprimet e fundit kontroverse të diplomacisë maqedonase dhe përkujtoi se këto hapa të pacivilizuar antiruse nuk shprehin aspak vullnetin e shumicës së qytetarëve të Maqedonisë. U dënuan edhe sanksionet e panevojshme, të cilat Republika e Maqedonisë, nën presionin e BE-së dhe NATO-s, i vendosi ndaj Federatës Ruse”, thuhet në komunikatën së Majtës.

Partia, e cila përdori terminologjinë e politikës ruse në një deklaratë, tha se takimi kishte “një fokus të veçantë në operacionin special ushtarak në Ukrainë dhe pasojat e tij në rendin ndërkombëtar, me theks në procesin e shkombëtarizimit dhe eliminimin e -kërcënimet e drejta, dhe lëvizjet politike radikale neo-naziste, të cilat janë një rrezik për çdo demokraci moderne.”

Qeveria tha se “E Majta” po tregon gjithnjë e më shumë se nuk është pjesë e procesit demokratik në vend. Pikëpamjet e tilla u kritikuan individualisht nga disa deputetë të Besës, por nuk pati një vlerësim të qartë nga partitë e tjera se së bashku me “Të Majtën” kishin një përpjekje të dështuar për të formuar një shumicë të re parlamentare.//DW/Zhurnal.mk