Shakira urdhërohet të dalë në gjyq në Spanjë për rastin e mashtrimit tatimor prej 14.5 milionë eurosh

Një gjykatës spanjoll i ka thënë yllit të popit Shakira se do të dalë në gjyq për një mashtrim tatimor të dyshuar prej 14.5 milionë eurosh.

45-vjeçarja, ndarja e së cilës me yllin e futbollit të Barcelonës, Gerard Pique, bëri bujë në fillim të këtij viti, u paralajmërua për herë të parë në korrik se mund të dënohej deri në tetë vjet pasi u akuzua për gjashtë akuza për mashtrim tatimor, shkruan DailyMail.

Por doli se një gjykatës në një gjykatë hetuese në Esplugues de Llobregat pranë Barcelonës ka urdhëruar zyrtarisht këngëtaren që të dalë në gjyq, në një vendim që mbyll hetimin e tij të gjatë penal dhe do të shohë yllin kolumbian të marrë qëndrimin në gjykata.

Vendimi vjen pas konfirmimit të nënës së dy fëmijëve se ajo kishte refuzuar një marrëveshje jashtë gjykatës që besohet se kishte përfshirë pranimin e saj për keqbërje pasi u akuzua për mashtrim të thesarit spanjoll gjatë një periudhe trevjeçare midis 2012 dhe 2014.

Ajo ka paguar tashmë shumën gjashtëshifrore që tatimtari spanjoll pretendon se ka mashtruar së bashku me interesin që besohet se arrin në 3 milionë euro.

Por prokurorët e shtetit duan që Shakira të marrë një dënim me tetë vjet burg nëse ajo shpallet fajtore siç akuzohet në gjyq.

Ende nuk është caktuar data për gjykimin, por pritet të zhvillohet në muajt në vijim.

Aktakuza e prokurorisë iu dorëzua në fillim të këtij viti në Gjykatën e Udhëzimit Numër Dy të Esplugues de Llobregat, e cila ka hetuar këngëtaren.

Shakira – emri i plotë i së cilës është, Shakira Isabel Mebarak Ripoll – akuzohet se pretendon se jeton jashtë vendit dhe ka përdorur një strukturë ekzistuese komplekse korporatave për të shmangur përmbushjen e detyrimeve tatimore nga viti 2012 deri në 2014, pavarësisht se filloi një marrëdhënie me ish-mbrojtësin e Man United, Pique në 2011 dhe u transferua në Barcelonë.

Artistja më parë rezidente tatimore në Bahamas, u regjistrua si banore e plotë tatimore në Spanjë vetëm në vitin 2015.

Banorët zyrtarë në Spanjë paguajnë taksa spanjolle për të ardhurat e tyre në mbarë botën.

Personat që kaluan më shumë se 183 ditë në një vit të caktuar kalendarik në Spanjë konsiderohen si banorë spanjollë për qëllime tatimore.

Inspektorët e taksave kaluan më shumë se një vit duke kontrolluar Shakiran, madje duke vizituar sallonin e parukierisë së saj të preferuar në Barcelonë dhe duke kontrolluar rrjetet e saj sociale në përpjekje për të treguar se ajo kaloi shumicën e tre viteve në mosmarrëveshje në Spanjë.

Ata arritën në përfundimin se ajo kishte kaluar 242 ditë në Spanjë në 2012, 212 ditë në 2013 dhe 243 ditë në vend në 2014.

Raporti i paraqitur nga prokurorët së bashku me kallëzimin e tyre penal pretendonte se koha e kaluar jashtë Spanjës ishte ‘mungesa sporadike’ e lidhur me angazhimet e punës.

Shakira ka mohuar çdo keqbërje. Ndërkaq, firma e saj PR ‘Llorente y Cuenca’ thanë në një deklaratë pasi ajo u akuzua zyrtarisht: “Ajo beson në pafajësinë e saj dhe ka zgjedhur ta lërë çështjen në duart e ligjit”.

Këngëtarja dhe Gerard Pique njoftuan se ishin ndarë në maj pas 11 vitesh së bashku mes raporteve të pakonfirmuara se futbollisti e kishte tradhtuar kolumbianin.

Ai tani ka një të dashur të re, 23-vjeçaren e quajtur Clara Chia.

Ish-çifti thuhet se ka kaluar muajt e fundit duke negociuar të ardhmen e dy fëmijëve të tyre, sepse Shakira dëshiron të transferohet në Miami me ta.

Këngëtarja theu heshtjen e saj pas ndarjes së tyre në një intervistë të fundit për revistën “Elle”, duke thënë se muzika është si ‘terapia’ e saj në ‘orët e saj më të errëta’.

E pyetur se si e ka përballuar të mos qenit ‘së bashku’ me Piquen, të cilin e takoi në vitin 2010, ajo tha: ‘Mendoj se ato detaje janë disi shumë private për t’u ndarë, të paktën në këtë moment – gjithçka është kaq e papërpunuar dhe e re.

“Mund të them vetëm se kam vendosur gjithçka që kam në këtë marrëdhënie dhe në familjen time”, u shpreh Shakira.