Princi Harry dhe Meghan Markle dëshirojnë të ndryshojnë disa pjesë të serialit të tyre në Netflix dhe shtyjnë publikimin e tij pas vdekjes së Mbretëreshës

Princi Harry dhe Meghan Markle thuhet se duan të modifikojnë dokumentacionin e tyre me Netflix dhe të shtyjnë publikimin e tij deri në vitin e ardhshëm pas vdekjes së Mbretëreshës, kanë thënë burime të shumta për Page Six.

Duka, 38 vjeç dhe Dukesha, 41 vjeçe, nga Sussex, të cilët tani jetojnë në rezidencën e tyre prej 14 milionë dollarësh Montecito me dy fëmijët e tyre, Archie, tre dhe Lilibet njëvjeçare, po punojnë për një dokumentar si pjesë e një marrëveshje prej 100 milionë dollarësh me shërbimin e transmetimit.

Më parë pritej që produksioni të transmetohej në dhjetor, pas sezonit të pestë të serialit “The Crown” më 9 nëntor, shkruan DailyMail.

Megjithatë, burimet pohuan se çifti tani dëshiron të bëjë modifikime në serial, gjë që ndoshta do të vononte publikimin deri më vonë në vitin 2023, pasi ata mendojnë të ‘ndryshojnë shumë nga ato që kanë thënë për Mbretin Charles III , Mbretëreshën Consort Camilla dhe Princin dhe Princesha e Uellsit.

“Shumë biseda po ndodhin. Kam dëgjuar që Harry dhe Meghan duan që seriali të shtyhet deri vitin e ardhshëm”, tha një burim.

Një tjetër burim i Netflix pohoi gjithashtu: ‘Netflix ka qenë i pirur ta ketë shfaqjen gati për transmetim për dhjetor. Ka shumë presion mbi CEO-n e Netflix Ted Sarandos, i cili ka marrëdhënien me Harryn dhe Meghanin, për ta përfunduar këtë shfaqje’.

Ajo vjen pasi The Mail Harry ka nisur një ofertë të minutës së fundit për të zbutur autobiografinë e tij mes frikës se drafti i tij përfundimtar ‘mund të mos shkojë shumë mirë’ pas vdekjes së Mbretëreshës.

Autobiografia ishte nënshkruar gati për një botim të pritshëm në vjeshtë, por Duka – i cili po e shkruan librin si pjesë e një marrëveshjeje prej 40 milionë funtesh (45.5 milionë euro)me tre tituj – ka kërkuar të bëjë disa ndryshime të rëndësishme.

Kërkesa e tij mund të shihet si një shenjë se ai është i gatshëm të marrë një qasje më pajtuese ndaj pjesës tjetër të familjes mbretërore, por mund të shkaktojë probleme për botuesit e tij.

“Harry është i etur për përmirësime pas vdekjes së Mbretëreshës, funeralit të saj dhe marrjes së fronit babai i tij Charles”, tha një burim.

“Mund të ketë gjëra në libër që mund të mos duken aq mirë nëse dalin kaq shpejt pas këtyre ngjarjeve. Ai dëshiron që seksionet të ndryshojnë tani. Nuk është një rishkrim total në asnjë mënyrë. Ai dëshiron dëshpërimisht të bëjë ndryshime. Por mund të jetë tepër vonë”, thanë tutje këto burime.

Botuesit Penguin Random House kishin kërkuar tashmë një rishkrim pasi drafti i parë u konsiderua ‘shumë i prekshëm’ dhe u fokusua shumë në çështjet e shëndetit mendor.

Muajin e kaluar, Meghan la të kuptohet se dokumentari që ajo dhe Princi Harry po xhirojnë për Netflix mund të fokusohet në ‘historinë e tyre të dashurisë’.

Duke folur në një intervistë për The Cut, Dukesha tha se romanca e saj pesëvjeçare me Princin Harry është një nga “pjesët e jetës së saj” që ajo ende nuk ka mundur ta ndajë me publikun.

Kompania e prodhimit të çiftit, Archewell Productions, nënshkroi një marrëveshje të raportuar prej 100 milionë dollarësh me gjigantin e transmetimit në vitin 2020, por ende nuk ka një publikim.

Është konfirmuar një seri dokumentarësh për Lojërat Invictus. Seriali i planifikuar për fëmijë i animuar i Meghan u anulua si pjesë e shkurtimeve më të gjera të Netflix.

Më parë ishte përfolur se Duka dhe Dukesha e Sussexit po planifikonin një seri dokumentarësh në stilin e “Keeping Up With The Kardashians”.

“Çifti ka goditur drejtpërdrejt thashethemet për një reality shoë, si në deklaratat e bëra në botime ashtu edhe në biseda me mua”, vuri në dukje në artikull gazetarja Allison P. Davis.

Së fundmi, një biograf mbretëror pretendoi se Harry dhe Meghan mund të jenë të shqetësuar se po largohen nga Familja Mbretërore pasi u zhvendosën në fund të faqes së internetit të Pallatit së bashku me Princin Andrew.

Faqja që dërgonte lexuesit në artikujt kushtuar Dukës dhe Dukeshës së Sussex ishin vendosur më parë në gjysmë të faqes – poshtë anëtarëve të familjes mbretërore dhe mbi anëtarët e mitur të familjes.

Por pasi faqja u përditësuar pas vdekjes së Mbretëreshës në fillim të këtij muaji, Harry dhe Meghan janë zhvendosur poshtë atyre si Princesha Alexandra dhe Duka dhe Dukesha e Gloucester.

Princi Michael i Kentit dhe gruaja e tij Marie-Christine, asnjëri prej të cilëve nuk është anëtar i familjes mbretërore, janë hequr tërësisht nga faqja.

“Harry dhe Meghan duhet të jenë të shqetësuar se ata ngadalë po largohen nga fotografia mbretërore”, tha biografi mbretëror Phil Dampier për The Sun.

“Mbreti Charles duket se po heziton nëse do t’i japë Archie dhe Lilibet tituj Princi dhe Princeshë. Dhe fakti që ata janë “degraduar” në faqen e Pallatit është një tjetër tregues se ata nuk shihen si mbretërorë’.

Princi Harry dhe Meghan u zhvendosën për herë të parë në faqe rreth 15 muaj më parë, pasi më parë kishin zbritur poshtë Princit dhe Princeshës së Uellsit.