Ndahet nga jeta në moshën 33 vjeçare aktori i “Heartland”, Robert Cormier

Aktori Robert Cormier, i cili luajti rolin e Finn Cotter në serialin televiziv kanadez “Heartland”, ka vdekur në moshën 33-vjeçare.

Cormier vdiq të premten, sipas nekrologjisë së tij, megjithëse nuk u zbuluan detaje rreth shkakut të vdekjes, shkruan DailyMail.

Pas lajmit për vdekjen e tij, UPtv, një rrjet amerikan që transmeton serialin CBC, i bëri homazhe yllit në rritje.

“Robert Cormier, i njohur si finlandezi i ‘Heartland’, ishte një talent i mrekullueshëm, i zhdukur shumë shpejt. Jemi thellësisht të pikëlluar kur mësuam për vdekjen e tij. Ngushëllimet tona të sinqerta shkojnë për miqtë, familjen dhe bashkëpunëtorët e tij”, shkroi rrjeti.

Nekrologjia e Cormierit vëren se ai ishte një ‘atlet, aktor dhe një vëlla i mrekullueshëm’.

Ai gjithashtu përforcoi përkushtimin e tij ndaj të tjerëve dhe ambiciet e pashuara.

“Ai kishte një pasion për të ndihmuar të tjerët dhe gjithmonë kërkonte të arrinte më shumë”, thuhej në dedikimin për aktorin e ndjerë.

Në mënyrë të përshtatshme për një aktor, Cormier thuhej se i shijonte ‘netët e filmit me familjen e tij’.

Sipas biografisë së tij në IMDb, Cormier ka lindur në Toronto të Kanadasë dhe më pas u bë aktori i parë në familjen e tij.

Ai mori një diplomë në Shërbimet e Zjarrit dhe Inxhinierisë në Teksas A&M.

Më pas ai ndoqi një program diplomimi në Universitetin York të Torontos në Ekonominë Botërore, por u largua para se ta përfundonte atë për t’u regjistruar në shkollën e filmit, nga e cila u diplomua.

Llogaria e vetë serialit “Heartland” në Instagram i bëri homazhe aktorit të ndjerë.

“Jemi thellësisht të pikëlluar kur mësuam për ndarjen nga jeta të Robert Cormier. Ai ishte një anëtar i dashur i kastit të ‘Heartland’ në dy sezonet e fundit”, thuhet në postim. “Në emër të kastit dhe ekipit të ‘Heartland’, mendimet tona janë me të dhe familjen e tij, të cilët kanë kërkuar privatësi gjatë kësaj kohe të vështirë”.

Rolet e tjera të tij kryesore përfshijnë Winston në serialin “American Gods”, bazuar në romanin e Neil Gaiman, dhe serinë origjinale “Shudder Slasher”.

Cormier ka lënë pas babain e tij Robert dhe nënën Lisa, së bashku me motrat e tij: Brittany, Krystal dhe Stephanie, si dhe gjyshen e tij Joanne.