Mot me diell dhe riga shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me intervale te gjata me diell.

IHK njofton se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 11 gradë Celsius, ndërsa maksimlaet nga 21 deri më 24 gradë.

Sipas IHK-së deri më 2 qershor reshje shiu dhe shkarkime rrufesh do të përsëriten pothuaj çdo ditë, por duke ndërruar lokacionet dhe intensiteti i reshjeve do të jetë i ndryshueshëm.

Në shumë zona të kufizuara të Dukagjinit parashihet që reshjet të përcillen me stuhi dhe breshër.

Do të fryje erë kryesisht nga juglindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-11m/s.