Kurti: Në mbledhjen e qeverisë vendosëm sanksione shtesë ndaj Federatës Ruse dhe Bjellorusisë

Kryeministri i vendit Albin Kurti është deklaruar një ditë pas mbledhjes së Qeverisë të kryesuar nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ku u mor vendim për sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë.

Në një postim në profilin e tij në Facebook, Kurti shkruan sot se Kosova është ndër të parat që është rreshtuar me botën demokratike në vendosjen e sanksioneve ekonomike dhe financiare ndaj Federatës Ruse, pas invazionit dhe agresionit ushtarak në Ukrainë.

“Andaj, në raport me situatën atje, e në përputhje me paketën e sanksioneve të ndërmarra nga BE dhe ShBA, vendosëm sanksione shtesë ndaj Federatës Ruse dhe Bjellorusisë. Vendosëm masa kufizuese edhe ndaj Grupit Wagner – një entitet ushtarak privat i painkorporuar, me bazë në Rusi.

Me qëllim të mbrojtjes së paqes, demokracisë dhe të drejtave të njeriut, vendosëm masa restriktive për terrorizëm ndaj ISIL (Da’esh), Al-Qaeda dhe personave fizikë dhe juridikë, subjekteve ose strukturave tjera të lidhura me to”, shkruan Kurti ndë të tjera.

Postimi i tij i plotë:

https://www.facebook.com/albini2017/posts/550867146407017