Donfrid-Osmani: Maqedonia meriton progres të shpejtë, i përmbushi detyrat e veta

Shkup, 28 prill – Fuqishëm i mbështesim euro-aspiratat tuaja dhe dëshirojmë që konferenca ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt. Mbajtja e saj po zgjatet shumë. Keni përmbushur detyra të vështira, keni përmbushur reformat dhe meritoni të bëni përparim të shpejtë. E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është në BE, tha ndihmëssekretarja amerikane e shtetit për çështje evropiane dhe euroaziatike, Karen Donfrid pas takimit të sotëm me ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani.

Në konferencën e përbashkët për media me Osmanin në MPJ, Donfrid theksoi se anëtarësimi i vendit në BE do të sjellë stabilitet më të madh në Ballkan dhe prosperitet më të madh në Evropë.

“SHBA vlerëson përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për të ardhmen euroatlantike. Mbështesim fuqimisht aspiratat tuaja euroatlantike dhe dëshirojmë që konferenca ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt që të jetë e mundur. Mbajtja e tij është vonuar për shumë kohë”, theksoi Donfrid.

Ajo vlerësoi gjithashtu vendin për qëndrimin e tij të qartë mbi kontestin ruso-ukrainase.

Ajo shtoi se SHBA e vlerësonë rolin e vendit tonë në treshen e OSBE-së dhe se presin me padurim presidencën tonë.

Tani është koha e duhur që BE-ja të përmbushë pjesën e saj të detyrës dhe të zhbllokojë procesin tonë të anëtarësimit duke miratuar kornizën negociuese dhe duke mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare gjatë presidencës franceze, tha ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani pas takimit me ndihmës sekretaren shtetërore amerikane për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried.

Osmani paralajmëroi se mungesa e progresit në procesin e integrimeve evropiane do të ketë pasoja të rënda për vendin tonë dhe Ballkanin Perëndimor, por hap, siç theksoi, hapësirë ​​për ndikime të dëmshme nga vendet e treta, për të cilat “përshpejtimi i proceseve integruese evropiane është interesi rëndësishëm gjeopolitik dhe për partnerët tanë”.

Sipas tij, procesi i zgjerimit të BE-së është gjithashtu një politikë e sigurisë dhe prandaj anëtarësimi i rajonit në Union është thelbësor për sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe evropian. Askush nga ne, thekson Osmani, nuk ka kohë për të humbur.

“Maqedonia e Veriut është një vend evropian dhe një partner besnik me përparim të dukshëm në proceset reformuese. Edhe pse ende një vend kandidat, RMV është plotësisht ose njëqind për qind në përputhje me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, si dhe me të gjitha masat kufizuese që rrjedhin nga agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës. Ne besojmë se tani është koha e duhur që BE-ja të përmbushë pjesën e saj të detyrës dhe të zhbllokojë procesin tonë të anëtarësimit duke miratuar kuadrin e negociatave dhe duke mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare gjatë presidencës franceze. Do të jetë një inkurajim i madh për vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Do të konfirmohet besueshmëria e BE-së dhe do të inkurajohen proceset për tejkalimin e dallimeve dhe pajtimin në rajon. Edhe pse stabil, rajoni është i ngarkuar me çështje të shumta që krijojnë hapësirë ​​për destabilitet të drejtuar nga ndikimet e jashtme të qendrave të pushtetit në interes të të cilave nuk është stabiliteti dhe prosperiteti i rajonit”, theksoi ministri.

Ai përsëriti se vendi mbështet dhe tregon solidaritet me popullin ukrainas, si dhe se dënon qartë veprimet ushtarake ruse në vend.

“Lufta në Ukrainë tregoi një nevojë të qartë për dinamikë të reja në proceset integruese evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Osmani.

Në konferencën për shtyp, ministri theksoi se Maqedonia e Veriut, si aleate e NATO-s, ka për obligim që në mënyrë aktive të kontribuojë në stabilitetin rajonal.

“Në këtë kuptim edhe SHBA-ja, si dhe aleatët e tjerë të NATO-s mund të llogarisin te vendi si një partner i qëndrueshëm dhe i besueshëm në adresimin e të gjitha çështjeve të hapura në rajon. Është obligim, por edhe interesi ynë i drejtpërdrejtë që të jemi pjesë e një rajoni të sigurt, të qëndrueshëm dhe të begatë të rrethuar nga shtetet fqinje që ndajnë të ardhmen tonë evropiane dhe euroatlantike”, tha Osmani.

https://www.facebook.com/bujar.osmani.7/posts/554215642726428