“Do kërkoj votëbesimin e demokratëve”/ Berisha: Lejoj fraksionet në parti, do marrin 15% të pushtetit

Sali Berisha do të kërkojë sërish votbesimin e demokratëve, pavarësisht rezultatit që mori në zgjedhjet vendore të 14 majit.

Këtë gjë e bëri të ditur vetë Berisha në një intervistë në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus.

Ai tha se statuti i partisë do të zbatohet pikë për pikë.

“Unë kam thënë do votëbesohem. Unë u gëzova kur erdhi një gjeneratë e re, por Lulzim Basha nuk diti të ishte në nivelin e duhur. Tani nuk dua të jem dëshpërues për gjeneratat e reja, por ai e dëshpëroj vet veten”,tha Berisha

Berisha u pyet nga kryeredaktori i Vizion Plus Roland Zili nëse do të lejojë fraksionet në parti, për të cilën tha se do të jetë e munduar nëse çdo anëtar do të arrij të kap 15% në të gjitha strukturat.

“A do ishte mirë që ju të tejkalonit problemin statutor dhe tu jepej mundësia atyre që mendojnë kudër jush. Fraksioni është zgjidhja më dinjitoze. Ai thotë unë do jem fraksion, bashkohemi ose jo në këto pika. Fraksionin e ke në statut. Ai integrohet dhe thotë të sfidoj ty përmes statutit.

Variantet janë, ekzistojnë. A duhet të përsosen, absolutisht po. Listat do jenë të para që do punohen për ti bërë.  Ai merr 15% të propozimit për deputet, kryetar bashkie, kryesim në parti. 15% është i njohur, në të gjitha strukturat”, tha Berisha.