David Beckham u përlot teksa kaloi pranë arkivolit të Mbretëreshës Elizabeth II

David Beckham u pa duke i fshirë lotët teksa iu afrua arkivolit të Mbretëreshës Elizabeth II, pas një pritjeje 13-orëshe të premten (16 shtator).

Legjenda e futbollit, 47 vjeç, ishte mes mijërave personave që iu bashkuan radhës prej tetë kilometrave.

“Mendova se do të ishte më e qetë të vinte në orën 2 të mëngjesit… e kisha gabim!”, ka pranuar Beckham para kamerave.

Ndërsa ish-kapiteni i Anglisë më në fund arriti, u bë një ndryshim i gardës, ndërsa kamerat e transmetimit qëndruan mbi të ndërsa ai shikonte ceremoninë.

Beckham, baba i katër fëmijëve, ishte emocional teksa priste radhën për të nderuar përkrah turmës së mijëra njerëzve, dhe u pa duke fshirë sytë dhe duke mbuluar gojën me dorë teksa i afrohej pjesës së përparme të procesionit, shkruan DailyMail.

Ish-sulmuesi i Manchester United më në fund arriti te arkivoli i Mbretëreshës rreth orës 15:30 pasi priti në radhë për 13 orë dhe iu deshën vetëm disa sekonda për të ulur kokën përpara se të lëvizte për t’u hapur rrugë njerëzve pas tij.

Kur Beckham më në fund u pa në turmë, ai foli për media për vendimin e tij për t’u zgjuar dhe për t’u bashkuar me qindra mijëra persona të tjerë që priten të vizitojnë Mbretëreshën dhe për të bërë nderime.

“Isha aq me fat që kisha disa momente të tilla në jetën time që e takova, më nderoi, të jem pranë Madhërisë së saj. Sepse të gjithë mund të shohim dashurinë që ka treguar, sa e veçantë është ajo dhe sa e veçantë ishte dhe trashëgiminë që ajo la pas… Është një ditë e trishtueshme, por është një ditë për ne që të kujtojmë trashëgiminë e pabesueshme që ajo ka lënë pas”, tha Beckham.

Beckham tha se ai e konsideron veten me fat që ka takuar Mbretëreshën në kaq shumë raste.

“Për të përfaqësuar vendin tim, për të qenë kapiten i vendit tim, sa herë që qëndronim aty dhe vishnim ato këmisha të Tre Luanëve dhe unë kisha shiritin tim dhe këndonim God Save Our Queen, kjo ishte diçka që do të thoshte kaq shumë për ne dhe çdo herën që e bëmë, ishte diçka e veçantë”, tha ai.

“Kjo ditë do të ishte gjithmonë e vështirë për kombin, është e vështirë për të gjithë në mbarë botën, sepse të gjithë po e ndjejnë atë”, u shpreh ish-futbollisti.

Imazhet e shpërndara në rrjetet sociale tregojnë publikun duke mbajtur telefonat në ajër për të shkrepur një foto të ish-futbollistit teksa priste përkrah tyre.

Disa ishin aq të zënë duke u përpjekur të kapnin një foto sa harruan të vazhdonin të ecnin përpara, duke shkaktuar tollovi.

Një burim i afërt me futbollistin tha se ai hyri në procesionin e njerëzve që prisnin të shihnin Mbretëreshën në orën 2 të mëngjesit.

Ndërsa Beckham ishte vetëm, ai u tha mediave se do t’i bënte nderime Mbretëreshës së ndjerë në emër të familjes së tij dhe donte të ishte i pranishëm në mesin e të gjithë atyre që u shfaqen në Westminster Hall.

Beckham mori komete të shumta pozitive në internet që iu bashkua në heshtje procesionit me njerëzit e tjerë në radhë duke u përpjekur të mos binte në sy.