Zaev i kërkoi falje komunitetit LGBTI

në kategorine Maqedoni

Shkup, 14 gusht 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev përmes Tuiterit i kërkoi falje komunitetit LGBTI dhe sqaroi se në deklaratën që e dha mbrëmë fjala “pederast” është përdorur që të japë një veçori të karakterit, e jo të tregojë përkatësi seksuale.

“Komuniteti LGBTI e ka respektin tim më të madh. Prandaj, para se të përdor fjalën “pederast” kërkova falje. Këtë fjalë e përdora që të jap një veçori të karakterit, e jo të  tregoj përkatësinë seksuale. I kërkoj falje njerëzve të LGBTI-së. Do të  luftoj për të drejtat e tyre, si edhe deri tani”, shkroi Zaev në “Tuiter”.

Paraprakisht duke komentuar rastin “Reket” Zaevi deklaroi se nuk do të lejojë disa kriminelë, një gazetar kapriçoz dhe të më falë komuniteti LGBT një ‘pederast’ ta rrëzojë këtë Qeveri nga pushteti. “Jo. Do të luftojmë deri në fund sepse gjithkush që është involvuar natyrisht do të mbajë përgjegjësi”, deklaroi Zaev.

 

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.