Vuçiq i bindur: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, ka thënë sot se është Prishtina ajo që nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut.Vuçiq tha se Prishtina nuk dëshiron fare të bisedojë me Beogradin.

Kësisoj kreu i shtetit serb u përgjigj para gazetarëve në Beograd kur u pyet rreth deklaratës së zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, se asnjëra nga të dyja palët nuk është e interesuar për të vazhduar dialogun.

“Duke iu përgjigjur pyetjes për dialogun e ardhshëm ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Vuçiq vuri në dukje komentin e zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, kur thotë se dy palët nuk kanë interes dhe besim të mjaftueshëm në dialog dhe ka theksuar se qytetarëve duhet t’u thuhet se Serbia dëshiron vazhdimin e dialogut, dhe është fare e qartë se Prishtina nuk e dëshiron atë, raporton Tanjug.