U arratis nga burgu pasi mori leje, kapet shqiptari në Greqi

I arratisur nga burgu shqiptari arrestohet për trafik droge në zonën më të gjerë të Attikës.

Një shqiptar i arratisur nga burgu është arrestuar, në Artemida, Attica, nga oficerët e policisë së Nën Drejtorisë së Prokurorisë së Drogës së Sigurisë Attica

Shqiptari akuzohet për shkelje të legjislacionit për drogën, të huajt, armët, falsifikimet, si dhe falsifikimin.

Sipas ELAS, i arratisuri trafikonte sasi të konsiderueshme heroine në zonën më të madhe të Attikës.

Gjatë një operacioni policor në Artemis, 43-vjeçari u arrestua për posedim të dhjetë pakove me heroinë. Nga kontrolli policia gjeti dhe sekuestroi 5 kg e 50 gram heroinë, 1 peshore elektronike precize, një shumë prej 1,050 euro, pasaportë dhe letërnjoftim të origjinalitetit të dyshimtë, 2 telefona celularë, një revistë dhe një pajisje plastike dërrmuese.

43-vjeçari kishte marrë leje nga burgu dhe nuk u kthye.

Ai ka qenë i dënuar me burg të përjetshëm për një sërë veprash penale si vrasje me paramendim, tentativë vrasjeje, komplot për të kryer vjedhje dhe grabitje me armë, mbajtje dhe posedim pa leje të armës së zjarrit.  

I arrestuari është sjellë para Prokurorisë Publike të Athinës.