Sulmi me bomba plagos katër civilë në Siri

Të paktën katër civilë, përfshirë fëmijë, u plagosën të sot kur një automjet i ngarkuar me bombë shpërtheu në qytetin Afrin, në veri të Sirisë.

Në qendrën e qytetit të Afrin, i cili u çlirua nga terroristët nga Operacioni i Ullirit Dega i Turqisë, një bombë e vendosur në një makinë të parkuar shpërtheu, tha një burim sigurie në kushte të anonimitetit për shkak të kufizimeve për të folur në media, shkruan Anadolu.

Përveç të dëmtuarve, dëmi material është parë edhe në zonë, shtoi burimi.

Sulmi mendohet të kryhet nga grupi terrorist i YPG / PKK. Grupi terrorist, i cili ende pushton qytetet Tal Rifaat dhe Manbij të Sirisë, shpesh shënjestron al-Bab, Azaz, Jarabulus dhe Afrin.

“Në fushatën e saj më shumë se 30-vjeçare terroriste kundër Turqisë, PKK – e renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, SH.B.A. dhe BE – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e afro 40,000 njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnje. YPG është dega e PKK në Siri, përtej kufirit jugor të Turqisë”, thuhet në shkrimin e AA.